Бунтовниот Маск ја отвори фабриката на Tesla во Калифорнија наспроти наредбите на властите

Tesla завчера ги отвори вратите на фабриката за електрични автомобили во Калифорнија, наспроти наредбите на локалните власти да не се рестартира производството.

Главниот извршен директор Елон Маск преку Twitter соопшти дека продолжиле со производство и дека тој ќе биде во погоните „заедно со сите други“.

Федералните и локалните власти во САД се обидуваат да одлучат кој е најдобриот начин да се рестартира работата на компаниите по олабавувањето на рестриктивните мерки воведени за заштита од коронавирусот.

Маск претходно вети дека ќе го премести седиштето на компанијата од Калифорнија ако не му биде дозволено да ја рестартира фабриката.

Сојузната држава Калифорнија воведе олабавување на мерките и дозволи рестартирање на производството, но локалните власти во Фримонт, Аламеда каде се наоѓа фабриката, уште немаат дадено дозвола за работење. Градот се наоѓа во близина на Сан Франциско.

Во саботата Маск соопшти дека Tesla поднела тужба против округот Аламеда со барање да се укине наредбата со која автопроизводителот се спречува да продолжи со производство.

Наместо да чека одлука од судот, Маск се пофали дека ја отвора фабриката.

Според e-mail од Tesla до вработените, до кој дојде новинската агенција Reuters, компанијата им кажала на работниците дека одлуката да се продолжи со работа е во согласност со препораките на државата Калифорнија.

Маск на Twitter се пожали дека Tesla е „издвоена“ и дека другите американски автопроизводители добиле дозвола да продолжат со производство.

Во понеделникот беше соопштено дека Tesla стана прва компанија во историјата на автомобилската индустрија која успеала да продаде милион електрични возила ширум светот.

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Италија забрани влез од 13 земји

Читај повеќе

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка“ во пандемијата

Читај повеќе

Сончево со локална облачност, температурата до 35 степени

Читај повеќе

Почнаа мирни собири низ Србија, Вучиќ не се плаши

Читај повеќе

Кекеновски: Онака како што избега, така ќе го вратиме бегалецот од Будимпешта

Читај повеќе

Мицковски: Одзивот можеби нема да биде висок, но ќе биде кредибилен за идна Влада

Читај повеќе

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Градоначалникот на Сеул е најден мртов

Читај повеќе