НБА 2021

Бурна ноќ во НБА: Портланд поразени од Мајами, Спарс подобри од Маверикс

Синоќа се одиграа десет натпревари во НБА лигата.

Портланд Трејл Блејзерс беа поразени од Мајами Хит со 98:107, предводени од Адебајо со 22 поени, додека Батлер постигна 20. Меколум и Пауел постигнаа по 17 поени за Блејзерс. Откако пропушти натпревари поради повреда, босанскиот кошаркар Јусуф Нуркиќ се врати на паркетот и одигра нешто повеќе од 22 минути за Портланд, а во тој период постигна шест поени, девет скока и четири асистенции.

Remote video URL

Милвоки Бакс му нанесоа тежок пораз на Орландо Меџик 124:87. Мидлтон постигна 21 поен, а негов најблизок придружник беше Портис со 16 поени. Кај Орландо, Бамба беше најефикасен со 21 постигнати поени.

Remote video URL

На дуелот помеѓу Сан Антонио и Далас, победата ја однесоа Спарс, со конечен резултат 119:117. Расположениот Дерозан постигна 33 поени за својот тим, додека на другата страна Порзингис постигна 31. Дончиќ го заврши мечот со 29 поени.

Remote video URL
Резултати:

Шарлот Хорнетс - Атланта Хокс 101:105

Денвер Нагетс - Бостон Селтикс 87:105

Кливленд Кавалирс - Њу Орлеанс Пеликанс 109:116

Орландо Меџик - Милвоки Бакс 87: 124

Далас Маверикс - Сан Антонио Спарс 117:119

Мемфис Гризлис - Индијана Пејсерс 125:132

Минесота Тимервулфс - Чикаго Булс 121:117

Њујорк Никс - Торонто Репторс 102:96

Лос Анџелес Клиперс - Детроит Пистонс 131:124

Портланд Трејл Блејзерс - Мајами Хит 98 :107.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Кошарка

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Read more

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Read more

Кари дојде до бројката од 300 тројки во една сезона

Read more

Денвер избори учество во плејофот

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе