Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Б.С.Б.
/ 26.11.2020 / 14:36

Дали сте знаеле дека Франција е една од дваесетте земји во кои се прави проверка дали некоја жена е девица? По повод предлогот за забрана на ваквата пракса, мислењето на јавноста е поделено.

Додека некои активисти во ОН бараат забрана за ваквата „варварска пракса“, други предупредуваат дека положбата на одреден број муслиманки би можела значително да се влоши поради тоа.

Според СЗО, проверка на невиноста на жената се спроведува во најмалку 20 земји во светот. Понекогаш тоа се врши принудно, бидејќи семејството, партнерот или потенцијалниот работодавач го користат за процена на честа или за општествена вредност.

Во Европа, вакви тестови се вршат во Белгија, Холандија, Велика Британија, Шведска и Шпанија. Во Франција проверката на невиност е најчеста пракса меѓу муслиманите, оваа земја има најголем број муслимани во Европа, околу 5 милиони или 7 до 8 проценти од популацијата.

ОН предупредуваат дека ваквите тестови се болни, непрецизни и претставуваат кршење на човековите права, оценувајќи дека за нив нема место во модерното општество.

Но, сите не се согласуваат со ова, некои експерти предупредуваат на непосакуваните ефекти предложени при забраната на проверка на невиност во Франција, која е дел од поширокиот предлог закон за исламски сепаратизам кој ќе биде изнесен пред Парламентот следниот месец.

Според нацрт-законот, претседателот Емануел Макрон предлага казна затвор од една година и парична казна од 15.000 евра за лекарите кои издаваат вакви потврди. Тој закон треба да ја засили секуларната вредност и борбата против исламскиот сепаратизам, смета тој.

Но, како што објаснуваат лекарите, жените би можеле да плаќаат прекумерни надоместоци за илегални тестови или ризикуваат да се соочат со насилно однесување од членови на семејството, без разлика дали станува збор за партнер или роднина, ако немаат доказ за нивната невиност.

Во многу земји ваквите тестови се нелегални, како на пример во САД и во Канада.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе