Cadillac Celestiq: Електричен луксуз од 300.000 долари

Електричниот автомобил Cadillac Celestiq ќе се појави на улиците во 2024 година, а приближната цена се движи помеѓу 300.000 и 350.000 долари.

Cadillac ја претстави претпродукциската верзија на својот нов електричен автомобил - Cadillac Celestiq. Ова е втор електричен автомобил од луксузниот бренд на компанијата GM, по теренецот Cadillac Lyriq.

Иако Cadillac не ги откри клучните детали, како што се очекуваната моќност, перформансите и опсегот, знаеме дека Celestiq ќе има погон на сите тркала и е изграден на истата Ultium платформа како Lyriq 2023, GMC Hummer EV и Chevrolet Silverado EV.

Според Cadillac, надворешноста на автомобилот Celestiq е инспирирана од винтиџ седаните на брендот, како што е Eldorado Brougham од 50-тите. Celestiq добива пофутуристички изглед со својата ниска положба, издолжената хауба, наведната линија на покривот и уникатните светлосни елементи. Lyriq SUV и Celestiq исто така делат некои сличности - сличен дизајн на решетката, вертикално ориентирани LED фарови, силно извајан профил, како и задни светла во облик на буквата L кои се протегаат до C-столбовите и се видливи од профил.

Фотографиите од внатрешноста откриваат луксузна кабина во која може да се сместат четворица патници. Голема централна конзола се протега по должината на кабината и содржи контролни екрани за различни функции на возилото, како и ротациони контроли за забава. Јасната привлечност на овој автомобил е масивниот 55-инчен LED екран кој ја опфаќа целата ширина на контролната табла. Ако толку големиот екран изгледа како да се меша во возењето, Cadillac има решение - дигиталните ролетни му овозможуваат на совозачот да комуницира со екранот додека ја блокира содржината од погледот на возачот.

Патниците во вториот ред добиваат два големи LED екрани, интегрирани во наслоните на седиштата со посебни контроли.

Интересен е и стаклениот покрив кој го има овој модел. Системот на суспендирани честички се наоѓа во самиот покрив и е поделен на четири квадранти, што му овозможува на секој патник да постави свое ниво на транспарентност.

Cadillac вели дека Celestiq ќе понуди нов Ultra Cruise систем со делумна автоматизација во втората фаза. Овој систем го проширува постоечкиот полуавтономен систем Super Cruise со напредни функции за возење како автоматско менување лента, вртење и маневри за паркирање.

Цената за серискиот Celestiq не е споделена, но купувачите не треба да очекуваат да го видат на листата на најпристапни електрични возила. Во извештајот објавен од Automotive News се проценува дека цената на овој модел ќе се движи помеѓу 300.000 и 350.000 долари, а почетокот на производството се очекува кон крајот на 2023 година. Возилото најверојатно ќе се натпреварува со премиум електрични седани како Lucid Air и Mercedes Benz EQS.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Концепти

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Read more

Новиот суперспортски двосед на Pagani се крие зад името Utopia

Read more

Хибридното купе AMG GT 63S на Opus со 4 врати развива повеќе од 960 КС

Read more

Aston Martin го претстави концептот DBR22

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе