Cadillac претстави прототип за шампионатите WEC и ИМСА

Cadillac сезонава ќе испорача три различно обоени V-LMDh Hypercar прототипи, со кои ќе се натпреварува во шампионатот ИМСА и Светскиот шампионат за издржливост (WEC).

Во Cadillac одлучија два хибридни прототипа од класата Hypercar сезонава да учествуваат на повеќечасовни трки од шампионатот IMSA, а третиот прототип во чија каросерија доминира сината боја ќе бие битки во Светскиот шампионат на издржливост (WEC - World Endurance Championship).

Црвениот и жолтиот прототип со стартни броеви 31 и 01 ќе дебитираат на патеката на првата од 11-те трки на северноамериканскиот шампионат ИМСА (24 часа Дејтона) што започнува на 28 јануари, додека синиот прототип со стартен број 2 ќе ја започне својата борба за слава на 17 март кога започнува првата од седумте трки на WEC шампионатот (1.000 милји Себринг).

Прототипот со кој Cadillac сезонава ќе се соочи со бројните конкуренти од класата Hypercar го покренува атмосферскиот 5,5-литарски V8 LMC55R мотор, кој покрај хибридниот систем има и 680 коњски сили.

Шасијата ја „потпишува“ италијанска Dallara, а 7-степен секвенцијален менувач е одговорен за пренос на силата до шасијата.

„Подготвени сме да се соочиме со најдобрите, а особено сме среќни што се враќаме во Ле Ман, каде се вози најпребирливата трка во светот“, изјави првиот човек на американската компанија, Рори Харви. Претходно беше објавено дека синиот Cadillac V-LMDh во WEC ќе биде управуван од искусното трио составено од Новозеланѓанецот Ерл Бамбер и Британците Алекс Лин и Ричард Вестбрук.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе