Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Activision одржа настан за да ја открие „иднината на игрицата 'Call of Duty'“.

На настанот беа откриени новостите за претстојната игра „Call of Duty: Modern Warfare II“, но и првите вистински детали за новото искуство на игрицата „Warzone“ и нејзината мобилна верзија.

Новата верзија на „Battle Royale“ игрицата наречена „Warzone 2.0“ ќе биде достапна за конзоли и компјутери од 16 ноември и е опишана како „целосно изменето искуство и најамбициозното издание во историјата на 'Call of Duty'“. Мапата е поставена во измислен пустински регион наречен Ал Мазра и ќе вклучува нови детали како појава на неколку кругови кои ќе ги принудат играчите да се движат во различни насоки, нови непријатели со вештачка интелигенција и еден вид режим на песок. Новата „Warzone“ е развиена на истиот мотор како „Modern Warfare II“.

Remote video URL

Што се однесува до мобилната верзија на „Warzone“, таа доаѓа во 2023 година, а Activision вели дека мобилната „Battle Royale“ игрица со 120 играчи ќе вклучува конкретни настани, плејлисти и содржини. Јасно е дека ќе има одредени врски помеѓу двете игрици во „Warzone“ бидејќи „играчите ќе можат да споделуваат многу социјални карактеристики, а ќе бидат овозможени вкрстена прогресија и споделување на борбени пасови, сѐ за поврзано искуство со 'Call of Duty'“.

Новата ера на „Call of Duty“ започнува со пристигнувањето на „Modern Warfare II“, која пристигнува на 28 октомври. Игрицата првично беше најавена во јуни, а сега Activision сподели нови детали за мултиплеерот. Можеби најинтересен е сосема новиот 3v3 режим наречен raids, за кој развивачот вели дека ќе биде „фокусиран на тимската комуникација и координација како никогаш досега“. Игрицата ќе вклучува и режим на трето лице. Оние кои ќе одлучат однапред да нарачаат ќе можат наскоро сè да искусат. Open Beta за „Modern Warfare II“ започнува на 16 септември на PlayStation, на 22 септември на Xbox и PC.

Сето ова доаѓа во чудно време за франшизата „Call of Duty“, по неуспешната игра „Vanguard“, јавните дискусии помеѓу Microsoft и Sony и културните и правните проблеми на Activision.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Гејминг

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Read more

Протекоа видеа од новата GTA 6

Read more

Call of Duty: Warzone 2.0 доаѓа во ноември

Read more

Авантура од мачкина перспектива носи новата игрица Stray

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе