Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Снимката од неодамнешната средба меѓу Владимир Путин и неговиот белоруски колега и пријател Александар Лукашенко даде единствен увид во ситуацијата во која се наоѓа „рускиот император“. Неговите најблиски соработници го критикуваат за пристапот кон војната во Украина, но неговите маки не завршуваат тука. Можеби Лукашенко го подучи дека Русите му бегаат од мобилизација, но од далеку поголеми сили доби одлучно - њет!

На официјалната веб-страница на Кремљ е објавено видео од средбата на двајцата претседатели, а на неа се гледа како Путин нервозно тропка со ногата на подот, додека Лукашенко објаснува што се случува на границите. Шефот на Кремљ изгледаше дека му е непријатно за време на монологот на Лукашенко. На споменатата средба тој зборуваше многу малку, а главниот говор го одржа Лукашенко.

Работите да бидат уште полоши, Путин неодамна налета на рампата поставена од најмоќните сојузници на Кремљ - Кина и Индија. Имено, овие две земји извршија голем притисок врз Путин да ја прекине инвазијата на Украина и го охрабрија да се сврти кон мировни преговори.

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји ги повика Русија и Украина да не дозволат да се „прелеат“ последиците од нивната војна и повика на дипломатска резолуција на Генералното собрание на Обединетите нации. Ги повикуваме сите заинтересирани страни да спречат прелевање на кризата и да ги заштитат легитимните права и интереси на земјите во развој“, рече Ји, инаку претставник на „пријателите“ на Кремљ. Ји повика и на „фер и прагматични“ мировни преговори за решавање на глобалната криза. 
„Кина ги поддржува сите напори што водат кон мирно решавање на украинската криза. Најважниот приоритет е да се олеснат мировните преговори“, рече тој.

Неговите забелешки беа поддржани од Индија, која исто така споделува историски економски и воени договори со Москва.

Тоа сугерира дека поддршката за инвазијата на Путин меѓу неговите двајца клучни сојузници се намалува неколку дена откако тој објави дека ќе мобилизира 300.000 резервисти и предупреди дека неговата земја ќе ги користи „сите средства што и се на располагање“ во наводната одбрана.

Претходно, Индија и Кина го изразија своето противење на западните санкции против Русија по инвазијата во февруари и продолжија да купуваат руски енергетски производи, но ситуацијата сега е обратна.

Ердогановиот нож во грб

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неколку пати разговарал за Крим со неговиот руски колега Владимир Путин, барајќи од него да им го врати Крим на неговите „легални сопственици“.

„Од 2014 година за ова разговараме со мојот драг пријател Путин и го побаравме тоа. Побаравме Крим да им се врати на вистинските сопственици. Тие се и наши потомци кои живеат таму“, рече Ердоган и додаде дека никогаш не е направен чекор во таа насока.

На прашањето како треба да изгледа крајот на војната во Украина, Ердоган рече дека земјата што ја освоија Русите мора да му се врати на Киев.

Казахстанскиот претседател ги штити Русите од мобилизација

Шамар до Путин стигна и од Казахстан, од неговиот пријател и сојузник Касим Жормарт Токаев. Тој гарантираше дека неговата земја ќе ги заштити Русите кои бегаат во Казахстан за да ја избегнат сегашната мобилизација во Русија.

„Последниве денови ни доаѓаа многу луѓе од Русија. Повеќето се принудени да заминат поради безизлезната ситуација. Треба да се грижиме за нив и нивната безбедност“, изјави Токаев, кој вообичаено е сојузник на Москва, но од почетокот на руската офанзива во Украина се огради од Кремљ.

Казахстанскиот претседател, исто така, повторно го осуди конфликтот во Украина и повика на почитување на територијалниот интегритет додека Русија организира референдуми во четири украински региони за припојување кон Москва.

„Територијалниот интегритет на државата треба да биде неотуѓив, тоа е клучен принцип“, рече претседателот.

„Во нашето непосредно соседство се води голема војна. Треба да го запомниме тоа, мислејќи пред се на нашата безбедност“, додаде Токајев.

Поранешна советска република во Централна Азија, Казахстан е сојузник на Русија и членка на Економската и царинската унија со Русија, а исто така има добри односи со Западот и со Кина.

Руската офанзива во Украина го зголеми стравот кај некои во Казахстан дека и тие би можеле да станат мета на руските амбиции, особено поради долгата граница со Русија и големото руско малцинство.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Свет

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Read more

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Read more

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Read more

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Read more
 

Вести

Индија е на пат да стане најголем увозник на руска нафта

Читај повеќе

Бразил ризикува да ја загуби контролата над Амазон во корист на шверцерите со дрога

Читај повеќе

Канада ќе ги заостри правилата за странски инвестиции

Читај повеќе

Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Читај повеќе
  • play_arrow

Укинувањето на моралната полиција: Вистинска промена или ПР потег на режимот против Иранките?

Читај повеќе

Која е Дина Болуарте – првата жена претседател на Перу?

Читај повеќе

Европа зимава ќе има греење, но што ќе биде потоа?

Читај повеќе

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Читај повеќе

Охрид не смее да биде синоним за скапо сместување, студени соби и бајат појадок

Читај повеќе