Царовска ги демантира тврдењата за укинување на групата по македонски јазик на Филолошки

Министерката Мила Царовска преку статус на социјалната мрежа Twitter најостро ги демантира тврдењата на професорката Јасна Котеска, која обвини дека министерката планирала да ја укине групата на македонскиот јазик на Филолошкиот факултет.

– Најостро ги демантирам тврдењата на Јасна Котевска, повикувам да запре ширењето на дезинформации, стои во статусот на министерката.

Таа додава дека ниту се планирало, ниту ќе се укинува групата македонски јазик на Филолошкиот факултет.

– Ова е чиста лага, граѓаните да не подлегнуваат на овие шпекулации, порача Царовска.

URL

Инаку, во својата информација професорката објавува дека со новата стратегија за образование на Филолошкиот факултет при УКИМ требало да се воведат две научни гранки, а да се укине македонскиот јазик.

URL
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Македонија

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 280

Read more

Заев: Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи, туку да им служат на граѓаните

Read more

Горивата поскапи за денар до 1,5 денари по литар

Read more

Србија ќе испрати 8.000 вакцини од Pfizer, најави Заев

Read more
 

Вести

ЕУ без конкретен одговор кога ќе пристигнат ветените вакцини за Западен Балкан

Читај повеќе

Голем дел од Европа под екстремно ниски температури

Читај повеќе

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Читај повеќе

Иран без проблем дневно произведува пола кило збогатен ураниум

Читај повеќе

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 280

Читај повеќе

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Читај повеќе

Заев: Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи, туку да им служат на граѓаните

Читај повеќе

Горивата поскапи за денар до 1,5 денари по литар

Читај повеќе

Млад прилепчанец по грешка убиен во текот на лов

Читај повеќе