Царовска: Родовата рамноправност не е борба на мажите и жените

Скопје, 8 април 2021 (МИА) – Родовата рамноправност е значајна тема и основа за поставување на повисоки стандарди на живеење. Направен е значаен напредок во однос на родовата рамноправност, но пред нас имаме уште многу предизвици. Основното образование и образованието воопшто е место каде децата треба да стекнат базични знаења за рамноправноста воопшто и каде се создава самата родова рамноправност, рече министерката за образование и наука Мила Царовска на онлајн дебатата „Предизвици за родовата рамноправност при донесувањето одлуки“ којашто беше завршен настан на кампањата „Месец на родова рамноправност во донесувањето одлуки“ финансирана од Европската Унија, соопштија од МОН.

 Токму затоа, како што нагласи министерката Царовска, трите основни столба во Концепцијата за основно образование се родова рамноправност, инклузија и културна интеграција.

-Кога зборуваме за интеркултура, на сите им е јасно дека станува збор за уставно загарантирано прашање, а инклузија и родова рамноправност, се вели дека се работи за коишто се борат граѓанските организации. Но, може ли една европска земја да има ваков став? Не смее. Земја која се залага за европски стандарди мора да зборува за инклузивно општество и родово рамноправно општество. Токму затоа носиме такви закони во Собранието. Ако носите законски решенија и ратификувате конвенции, а истите тие не се прелеат во сите документи, посебно во основно и средно образование, тогаш создавате граѓани коишто никогаш нема да бидат спремни да ги почитуваат вредностите коишто се уставно загарантирани и вредности кон коишто се стреми нашата земја, посочи министерката Царовска.

Со новата Концепција за основно образование како држава правиме исчекор за во иднина да имаме помалку предизвици и кога зборуваме но и кога дејствуваме во насока на остварување на родово рамноправно општество.

-Концепцијата за основно образование поставува темели идните генерации да не се соочуваат со превоспитување и јакнење на јавната свест на 20, 25, 30 години кога се соочуваат поинтензивно со родовата нерамноправност, туку вредносниот систем да биде поставен од најрана возраст. Родовата рамноправност не е борба на мажите и жените, напротив, значи живеење и владеење со принцип на еднаквост и само таква држава може да биде силна држава во којашто се искористува целосниот потенцијал којшто таа го има, рече министерката за образование и наука Мила Царовска.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Read more

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Read more

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Read more

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе