CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Класичните секс пози честопати се недоволно стимулативни за жените.

Женското тело е нешто покомплицирано од машкото и на жените им е потребна дополнителна стимулација за да достигнат оргазам.

Стандардните пози, како мисионерската, честопати не доведуваат до оргазам за жените. Многу студии покажуваат дека неможноста да се постигне женски оргазам за време на класичната пенетрација не е резултат на сексуална дисфункција, туку на „неефикасни техники на интимен однос“.

Со други зборови, оргазми може да се случат, а сексот може да биде подобар - ако го правите тоа на вистински начин.

Во овој поглед, таканаречената CAT техника може да биде одличен начин за истражување - дали оргазмите за време на класичен однос (продирање на пенисот во вагината) се воопшто за вас.

Која е техниката CAT?

Името CAT потекнува од англискиот израз coital alignment technique. Создадена е како варијанта на мисионерската поза, а нејзината главна цел е максимално стимулирање на клиторисот.

Студија од 2017 година објавена во Archive of Sexual Behavior, покажа дека стимулацијата на клиторисот е неопходна за да се постигне оргазам кај повеќето жени и дека оралниот секс е најефективниот начин да се постигне тоа.

Најпотребно за да се постигне оргазам е постојаното задоволство, поблага стимулација на клиторисот и техники кои се фокусираат на негова стимулација. Имајќи предвид дека класичното продирање на пенисот во вагината не ја прави стимулацијата на клиторисот приоритет, оваа техника се смета за неефикасна за постигнување женско задоволство.

Затоа, техниката CAT е буквално дизајнирана со цел обичните и удобни сексуални пози да предизвикаат подеднакво задоволство и кај двајцата партнери. Самата техника е создадена во 1992 година, а нејзин творец е Едвард Ешел.

Која е позата за CAT?

Во суштина, позата е концентрирана на стимулирање на вулвата и се одвива на таков начин што партнерот, кој е горе, се намести во таква положба што срамната коска или коренот на пенисот налегнуваат директно на клиторисот на партнерката, која е долу.

Започнувате во стандардна мисионерска поза. Разликата е во тоа што партнерите цврсто се припиваат, а мажот се движи буквално лизгајќи се нагоре-надолу врз партнерката и со тоа ѝ го стимулира клиторисот. Значи, наместо да инсистираме на пенетрација и длабочина на пенетрација, масажата на клиторисот е поважна од тоа.

Можеби ќе потрае некое време да се навикнете и да сфатите како правилно да ја примените оваа техника, но не се откажувајте! Истражувањата покажуваат дека паровите имале далеку повеќе заеднички оргазми по воведувањето на техниката CAT.

реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Љубов и секс

Најчестите грешки кои жените ги прават во сексот

Read more

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Read more

Три причини поради кои постојано се вљубувате во погрешна личност

Read more
 

Магазин

Најчестите грешки кои жените ги прават во сексот

Читај повеќе

Пет причини зошто треба редовно да пиете чај од камилица

Читај повеќе

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Читај повеќе
  • filter

Баљум Баљум и Тетово велоград

Читај повеќе
  • play_arrow

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Најлоши партнери за родените во знакот Бик

Читај повеќе

Пет факти за јапонскиот образовен систем од кои може многу да научиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните, а пластиката ќе ја претвора во гориво

Читај повеќе

Намирници кои се штетни за цревата

Читај повеќе