Цела Премиер лига на состанок за ВАР

Судиите во англиската Премиер лига ќе бидат охрабрувани почесто да ги користат мониторите за ВАР поставени покрај терените. Ова се очекува да го каже шефот на судиите Мајк Рајли на состанокот со клубовите следната недела, објави BBC.

Претставници на 20 клубови од Премиер лигата во четврток ќе одржат состанок со Рајли во Лондон.

Причината за средбата е едноставна, иако голем е бројот на контроверзни одлуки донесени по консултирањето со ВАР.

Најголем проблем за клубовите е временскиот интервал потребен за да се донесе одлуката. Понекогаш процесот на одлучување трае и по неколку минути.

Се очекува Рајли на претставниците на клубовите да им каже декаќе ги охрабри судиите почесто да ги користат мониторите покрај теренот.

Претходно судиите беа советувани да не ги користат многу мониторите за да не траат предолго прекините во играта.

Сега проценката е дека судиите на теренот најдобро можат да ја почувствуваат атмосферата и текот на играта и дека е најдобро сами да ја донесат одлуката.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Српски туристи избркани од грчкиот остров Евија

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Фудбал

Норвич испадна од Премиер лигата

Read more

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Read more

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Read more

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Read more

Спорт

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зидан го пофали Куртоа по синоќешната победа над Алавес

Читај повеќе

Македонија ЃП има двајца фудбалери позитивни на коронавирус

Читај повеќе

Новата сезона во Бундеслигата ќе започне во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Серхио Рамос со оваа вежба покажа зошто е во најдобра форма

Читај повеќе

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе