платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Македонците сѐ почесто заминуваат на работа во Хрватска. Сѐ поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани да заработат повеќе. Цели македонски семејства заминуваат на сезонска работа во оваа земја.

Најчесто работат како келнери, шанкери, во хотели, ресторани, кафулиња, но и како собари и готвачи.

Платите на келнерите во хотелите се движат од 730 до 1200 евра. Обезбедено е сместување и оброци за сезонските работници. Некои хотели изградија дополнителни капацитети за сместување на своите работници. По правило се даваат три оброци и на работниците им се плаќа за патувањето.

Голема е побарувачката за келнери, готвачи и друг персонал

За готвач во ресторан во Стари Град на Хвар, нудат нето плата од 1.065 евра за шест до седум часа дневно, шест дена во неделата. Тие нудат сместување за вработените во двокреветни хотелски соби, три топли оброци и платени патни трошоци. Покрај редовната плата, нудат и бонуси за посебни работни резултати и награда од 650 евра за работниците што ќе одлучат да се вратат следната сезона.

Во Пореч и Ровињ, отворено е работно место за домаќин на кампот, кое опфаќа задачи за прифаќање гости, наплата и издавање фактури, задачи за прием, чистење на мобилни домови и нивно одржување, за плата од 915 евра нето со уплата на топол оброк и платена прекувремена работа.

Во Фунтана, според огласот на страницата Moja rabota, за работното место менаџер на бар на плажа се подготвени да платат од 1.800 до дури 2.600 евра. Описот на работното место, меѓу другото, опфаќа планирање, организација и надзор на работата на целокупниот персонал.

За работното место мијачка на определено време во Дубровник кој вклучува сортирање, перење, пеглање, виткање алишта, постелнина и постелнина за ресторани, платата изнесува 750 евра бруто.

Некои сопственици на ресторани главниот готвач го плаќаат 4.000 евра, а помошникот 2.000 евра.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Бизнис

Европските инвеститори претпазливи, индексите благо паѓаат

Read more

Македонски Телеком со најголеми просечни брзини и најдобри резултати за вкупните перформанси на мрежата

Read more

Ворен Бафет конечно откри во што инвестирал милијарди долари

Read more

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком

Read more
 

Вести

Европски фронт: Ниту една влада не може да го раскине договорот со „Бехтел и Енка“

Читај повеќе

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Читај повеќе

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Читај повеќе

Екстрадиран Бесим Красниќи

Читај повеќе

Богата програма за четвртото издание на Скопски поетски фестивал

Читај повеќе

Колакушиќ: Евровизија е „лика и прилика“ на Европскиот парламент

Читај повеќе

Откриен офанзивниот план на Путин: Каде се мести тампон зона?

Читај повеќе

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Читај повеќе

23-годишна девојка од Кочани истепала и ограбила жена од Штип

Читај повеќе