Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Батериите на паметните телефони имаат ограничен животен век, а начинот на кој ги полните дополнително може да го намали. Затоа е важно да знаете кој е најдобриот начин за тоа, пишува Business Insider.

Повеќето луѓе го полнат телефонот во текот на ноќта, во текот на спиење кога не им е потребен, но тоа всушност е грешка.

Целноќното полнење на телефонот и оставање на уредот на полнач откако ќе постигне 100% наполнетост воопшто не е добро за батеријата бидејќи го забрзува процесот на нејзино слабеење.

Батеријата секако со времето ќе ослаби, но може подолго да ја соочувате ако внимавате како и колку долго го полните телефонот.

Литиум-јонската батерија најмалку слабее ако ја одржувате на 30 или 50% наполнетост. Сепак, не е реално да се очекува од корисникот постојано ја ја одржува батеријата полна 30 до 50% бидејќи на повеќето им е потребно да трае што подолго, особено ако знаат дека некое време нема да има каде да ја дополнат.

Клучната работа е всушност батеријата да не биде долго 100% полна, па затоа избегнувајте да го оставате уредот на полнач во текот на целата ноќ.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more

Како ќе изгледа првиот смартфон на преклоп на Oppo?

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе