Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Една од највредната „роба“, не само во автомобилската индустрија, годинава бележи постојан пад на цените. Цените на литиумот паднаа за повеќе од три четвртини во споредба со минатата година, и може да се очекува дополнително да паѓа. Долгорочно, пониските цени може позитивно да се одразат на пониските цени на електричните автомобили.

Литиумот е суштински елемент во производството на батерии за напојување на автомобили, за потребите на потрошувачката електроника, хемикалии, стакло и батерии. Не го нарекуваат бело злато без причина. Со оглед на глобалната транзиција кон електромобилноста и обновливите извори на енергија, литиумот ќе биде клучна суровина барем во следните неколку децении. И покрај зголемената продажба на автомобили без CO₂, оваа година понудата е поголема од побарувачката. Сепак, цените на автомобилите не паѓаат. Покрај тоа, тие постојано растат, а европските производители се обидуваат да компензираат со лансирање на помали и подостапни автомобили.

Иако пазарот на автомобили со батерии бележи постојан раст, се очекува побарувачката да се олади во наредниот период. Се намалува интересот на фирмите и на приватниците поради намалувањето на субвенциите, како и високите каматни стапки, што веќе се рефлектира со значително помали нарачки за следната година. Во исто време, резервите на литиум ќе се зголемат во 2024 година.

Вториот по големина светски производител на литиум, SQM, веќе најави дека падот на побарувачката за литиум би можел да продолжи и следната година. Американски Albemarle, најголемата рударска компанија, предупредува дека цените на овој алкален метал паѓаат толку ниско што ископувањето веќе не е профитабилно за некои производители.

Додека на крајот на минатиот ноември, 1 тон литиум карбонат чинеше околу 74.000 евра, во моментов може да се купи за приближно 16.750 евра. Во наредните години може да очекуваме значително намалување на цените на електричните автомобили, кои сепак се барем за 30% поскапи од конкурентите со мотори со внатрешно согорување.

Сепак, треба да се додаде дека пониските цени на литиумот воопшто не мора да се одразат на цените на батериите. Производителите на овие компоненти, особено во Европа, се задушени од високите цени на енергијата, а да не зборуваме за сѐ уште високите трошоци за развој на електрични автомобили, со кои Европа заостанува.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Авто новости

Инвентивен шофер на денот

Read more

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Read more

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Read more

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Read more
 

Автомобили

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе
  • filter

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Читај повеќе

„Вселенски“ сопирачки: Полесни се и подобро се ладат

Читај повеќе

Mercedes пресече: Поевтините бензинци ни се поважни од автомобилите на струја

Читај повеќе
  • filter

Новиот 720S GT3 Evo на McLaren изгледа фантастично

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати деталите за електричниот СУВ на Nissan - вредеше да се чека

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто прозорците на возилата имаат црни точки?

Читај повеќе