Цената на плинот во Европа денеска скокна за 5%

Цената на природниот гас во Европа на отворањето на берзата се искачи над 1.140 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на берзата ICE.

Цената на јануарските фјучерси во центарот TTF во Холандија се искачи на 1.146 долари за 1.000 кубни метри, или 97,9 евра за мегават-час.

Вкупниот раст на цената на бензинот во Европа во однос на цената на затворањето во понеделникот е повеќе од пет отсто.

Аналитичарите не очекуваат значителен пад на цената на плинот во Европа во следните неколку месеци поради зголемената зимска побарувачка, но исто така истакнуваат дека цените над 1.000 долари за 1.000 кубни метри не се одржливи на долг рок.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Бизнис

Нови главоболки за Ѓоковиќ: Колку пари ќе го чини антиваксерскиот став?

Read more

Кога патувањето до работа треба да се смета за дел од работното време?

Read more

Цената на нафтата надмина 84 долари

Read more

„ПРОМОТИВЕН ДЕПОЗИТ ПРОГРЕС“ – растечки и гарантирани каматни стапки за депозити во денари и во евра на 12, 24 и 36 месеци

Read more
 

Вести

Борисов: Има теми за кои двете страни мора да направат компромис

Читај повеќе

Австралија нуди сезонски работни места за туристи и студенти од странство

Читај повеќе

Светиот крст во Скопје посветен на сите учесници во церемонијата за Богојавление

Читај повеќе

Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

Читај повеќе

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување казна затвор

Читај повеќе

СЗО: Да не се залажуваме, далеку сме од крајот на пандемијата

Читај повеќе

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Читај повеќе

Влошена епидемиолошката состојба – расте бројот на новозаразени и на реинфекции

Читај повеќе

Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

Читај повеќе