Цените на нафтата над 85 долари

Цените на нафтата се стабилизираа на меѓународните пазари над нивото од 85 долари, бидејќи посилниот долар ги неутрализираше проценките за силната летна побарувачка и стравувањата од прекин на снабдувањето од Русија.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август беше речиси непроменета во однос на затворањето на трговијата на крајот на минатата недела и изнесуваше 85,29 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена од 35 центи, по 80,38 долари.

Пазарното расположение беше одбележано минатата недела со проценките дека летната сезона на патувања во САД треба да го означи почетокот на закрепнувањето на побарувачката и слабите залихи. Американската инвестициска банка Голдман Сакс процени дека пазарот треба да биде во минус за 1,3 милиони барели во третиот квартал.

„Главната (...) причина за зголеменото ниво на цените (...) е растечкото верување дека глобалните резерви на нафта на северната хемисфера неизбежно ќе паднат во текот на летото“, рече Тамас Варга од PVM, алудирајќи на сезонската побарувачка за нафтени деривати.

Цените се поддржани и од геополитички ризици.

Украина постојано ги напаѓаше рафинериите во Русија со беспилотни летала во последните неколку недели, поттикнувајќи ја загриженоста за снабдување. Во понеделникот, ЕУ постигна договор за 14-тиот пакет санкции против Русија, вклучително и забрана за претовар на руски течен гас во ЕУ за транзит во други земји.

Тежината на цените беше посилниот долар, што врши притисок врз куповната моќ на купувачите со други валути и ја инхибира побарувачката.

Индексот на доларот порасна во петокот и беше во благ плус на почетокот на неделата, бидејќи истражувањето на S&P Global покажа дека деловната активност во САД во јуни е на највисоко ниво во последните 26 месеци.

Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека во петокот цената на барел од нафтената кошничка на нејзините членки се зголемила за 32 центи, на 86 долари.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Бизнис

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Read more

Вредноста на биткоинот порасна по обидот за атентат врз Трамп

Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе