Цените на нафтата највисоки во последните две години

На светските берзи цените на нафтата се зголемија минатата недела, третпат по ред, достигнувајќи нови највисоки нивоа во повеќе од две години, бидејќи брокерите очекуваат дека, благодарение на заздравувањето на најголемите светски економии, побарувачката за нафта ќе продолжи да расте.

На лондонската берза, цената на барелот минатата недела порасна 1,1 процент, на 72,69 долари, ново највисоко ниво од мај 2019 година.

Побарувачката зајакнува побрзо од понудата

На американските берзи цената на барелот скокна скоро 1,9 проценти, на 60,91 американски долари, што е највисоко ниво од октомври 2018 година.

Растот на цените на нови највисоки нивоа за повеќе од две години е благодарение на податоците кои покажуваат дека најголемите економии во светот стабилно се опоравуваат од корона-кризата.

„Побарувачката се зајакнува побрзо од понудата, така што понудата ќе треба да се зголеми за да се покрие целата побарувачка“, вели Фил Флин, аналитичар во  Price Futures Group.

Ценовната поддршка е дадена и од вестите за повторно отворање на стопанствата во Европа, благодарение на забрзувањето на процесот на вакцинација против COVID-19.

Проценки за летово

Аналитичарите на Goldman Sachs проценуваат дека цената на барел нафта на лондонската берза ќе достигне 80 американски долари ова лето, бидејќи забрзувањето на процесот на вакцинација ја стимулира економската активност.

„Вакцинацијата во САД и Европа ја зголемува побарувачката во исто време кога ОПЕК + го ограничува производството, што ги поддржува цените“, вели Енди Липоу од Lipow Oil Associates.

Минатата недела брокерите се фокусираа на проценката на Меѓународната агенција за енергетика (IEA) дека големите производители ќе мора да го зголемат производството за да одговорат на побарувачката, што треба да се врати на нивото од пред пандемијата до крајот на следната година.

„ОПЕК + мора да ги отвори славините за да обезбеди соодветно снабдување на светските пазари на нафта. Во 2022 година има простор за 24 членки на ОПЕК + (иницијативи), предводени од Саудиска Арабија и Русија, да го зголемат снабдувањето со сурова нафта за 1,4 милиони барели на ден над целно ниво за јули 2021 година до март 2022 година“, соопшти IEA.

Аналитичарите, пак, укажуваат на знаци на закрепнување на сообраќајот на патиштата во САД и Европа.

Охрабрувачките податоци покажуваат дека сообраќајот на патиштата во Северна Америка и голем дел од Европа се враќа на нивоата пред пандемија, според ANZ Research.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Бизнис

Криптовалутите пораснаа за 114 милијарди долари за само еден ден

Read more

Објавени првите придобивки за клиентите на интегрираната Шпаркасе Банка Македонија

Read more

Сорос и Гејтс ќе ја преземат фирмата за брзи ковид тестови

Read more

Делта сојот „тресе“ - остар пад на Волстрит

Read more
 

Вести

Усвоена Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица би сакала „похардкор“ варијанта

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе