Цените на нафтата паднаа за повеќе од 2% минатата недела

На светските пазари, цените на нафтата паднаа за повеќе од 2 отсто минатата недела, бидејќи американската ФЕД и другите централни банки во светот би можеле да ги задржат каматните стапки на покачени нивоа подолго од очекуваното.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 2,1 отсто, на 82,12 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 2,8 отсто, на 77,72 долари.

Падот на цената на нафтата се должи на стравувањата на трговците дека американската централна банка би можела да ги задржи каматните стапки повисоки од очекуваното подолго од очекуваното, бидејќи новите макроекономски податоци покажаа дека инфлациските притисоци во САД и понатаму се зголемени, а пазарот на трудот останува силен.

Како резултат на тоа, изгледите за намалување на стапката на ФЕД во септември се намалени.

Намалени се и изгледите за намалување на каматните стапки во Британија, со оглед на тоа што инфлацијата во април порасна повеќе од очекуваното. Повисоките трошоци за задолжување ја забавуваат економската активност, а со тоа и побарувачката за енергетски производи.

Од друга страна, цените беа поддржани од индикации за зајакнување на побарувачката на бензин во САД во пресрет на празничниот викенд. Меморијалниот ден во понеделник го означува почетокот на сезоната на патувања во САД.

Побарувачката за бензин е на врвот од ноември

Побарувачката на бензин го достигна највисокото ниво од ноември минатата недела, објави во средата одделот за енергетика, поддржувајќи ги цените на нафтата бидејќи американските возачи сочинуваат околу една десетина од глобалната побарувачка на нафта, а претстојната сезона на возење е столб на нејзиното закрепнување, пишуваат аналитичарите на ANZ.

Вниманието на трговците сега е свртено кон состанокот на врвните производители од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и група нејзини сојузници, каде се очекува да се одлучува за производството.

ОПЕК + моментално ги намалува испораките за 2,2 милиони барели дневно за да ги стабилизира цените, а повеќето аналитичари очекуваат овие намалувања на производството да продолжат барем до крајот на септември.

Главно поради геополитичките тензии на Блискиот Исток, од почетокот на годината цената на нафтата на лондонскиот пазар порасна за околу 6 отсто, а на американскиот пазар за околу 7 отсто.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Бизнис

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Read more

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Read more

Вредноста на биткоинот порасна по обидот за атентат врз Трамп

Read more

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Read more
 

Вести

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Читај повеќе

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе