Цените на нафтата се искачија на 89 долари, Русија најави забрана

Цените на нафтата на меѓународните пазари денеска се искачија до 89 долари, поддржани од растот на цените на дериватите во пресрет на намалената понуда од Русија и знаците за слабеење на новиот бран на инфекција со Ковид во Кина.

Цената на барелот на лондонскиот пазар по пладне беше повисока за 1,17 долари од вчерашното затворање и изнесуваше 88,64 долари. За исто толку поскапе и на американскиот пазар каде се тргуваше за 82,28 долари.

Трговците и понатаму се надеваат на брзо закрепнување на побарувачката во Кина по укинувањето на мерките за коронавирус, иако нивниот оптимизам накратко беше пригушен од новиот бран на ширење на вирусот. Во петокот тие беа охрабрени од падот од 72 отсто на бројот на критично болни пациенти во споредба со највисокото ниво за овој месец. Бројот на смртни случаи од Ковид во болниците е намален за 79 отсто.

Русија најави забрана

Кина е најголемиот увозник на нафта во светот, а олеснувањето на инфекцијата и постепеното нормализирање на животот би значело закрепнување на економијата и побарувачката за гориво. Трговците укажуваат на растот на цените на дизелот, керозинот и мазутот во очекување на намалена понуда од Русија откако Г7 и нејзините сојузници ги ограничија цените на почетокот на февруари.

Русија најави дека на почетокот на февруари ќе ја забрани нивната продажба на пет месеци на сите земји кои воведуваат ценовно ограничување.

„Сметаме дека цената на нафтата порасна пред се поради наглиот раст на цените на нафтените деривати“, пишуваат аналитичарите на инвестициската банка JPMorgan, издвојувајќи го и одржувањето на рафинериите. Расположението го поддржа и фактот што годишната стапка на раст на американската економија во четвртиот квартал изнесуваше 2,9 отсто, надминувајќи ги очекувањата.

Претставниците на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините партнери ќе се состанат следната недела за да разговараат за производствената политика. Изворите во ОПЕК + не очекуваат никакви промени, наведува Ројтерс. Одделно, ОПЕК денеска објави дека цената на барел нафтена кошница на нејзините членки е речиси непроменета во четвртокот на 84,47 долари.

реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Бизнис

Работа во Германија: Добредојдени 50.000 работници од Западен Балкан

Read more

Скок на цените на нафтата

Read more

Бизнисите се против замрзнувањето на цените

Read more

Очекувањата на инвеститорите на најниско ниво во последните 20 години

Read more
 

Вести

Ќосето ќе остане во магацин, Герасимовски ја одби Арсовска за споменикот да се врати пред суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада дивееја низ САД, има загинати

Читај повеќе

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Читај повеќе

Петмина повредени, од кои две деца, во сообраќајка во Горно Лисиче

Читај повеќе

Бакнеж прикажан на телевизија во Иран – изби скандал, телевизијата се извини

Читај повеќе

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Читај повеќе

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Читај повеќе

Жичницата на Водно од денеска работи еден час повеќе

Читај повеќе

Мицкоски: Тврдењата дека со влез на Бугарите во Устав се прави дистинкција со Македонците се незнаење или манипулација

Читај повеќе