Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија на 86 долари на меѓународните пазари, бидејќи знаците за намалена побарувачка на работна сила во САД ги поттикнаа шпекулациите дека централната банка сепак може да ги намали каматните стапки до крајот на годината за да ја поттикне економската активност и побарувачката за енергија.

На лондонскиот пазар цената на барелот за испорака во август годинава беше за 78 центи повисока отколку на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 85,89 долари.

На американскиот пазар барелот за испорака во јули се тргуваше по 70 центи повисока цена отколку на затворањето на тргувањето во вторник, по 82,27 долари. Во средата американските пазари беа затворени поради празникот.

Трговците се фокусираа на податоците за бенефициите за невработеноста на американското Министерство за труд во четвртокот.

Иако помалку Американци поднеле барање за бенефиции минатата недела, нивниот вкупен број се зголеми една недела порано на највисоко ниво од јануари, што сигнализира намалена побарувачка за работна сила.

Пониските трошоци за задолжување би можеле да и дадат импулс на економската активност, што би значело и поголема побарувачка за енергетски производи.

Цените на нафтата се поддржани и од геополитичките тензии. Во првата половина од неделата трговците беа загрижени поради пожарот на нафтените терминали во руското пристаниште Азов по нападот со украински дрон. Овие терминали испраќаат 200 илјади барели нафта и нафтени продукти дневно.

Сезонскиот раст на побарувачката на нафта, зголемената преработка и неповолните временски услови се поврзани со намалената понуда од Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, па затоа резервите треба да почнат да се намалуваат во текот на летото, според аналитичарите.

Одделно, ОПЕК објави дека барел нафта на нејзините членки во средата поскапе за 1,04 долари на 85,54 долари.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Бизнис

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Read more

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Read more

Armani и Dior под истрага за експлоатација на работници

Read more

Цената на златото е највисока во историјата

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе