Цените на нафтата во остар пад веќе петта недела по ред

Цените на нафтата повторно паднаа во понеделникот, бидејќи загриженоста околу побарувачката на гориво кај најголемите светски потрошувачи на нафта, САД и Кина, ги неутрализираа очекувањата за намалување на производството на ОПЕК + и обновените набавки на нафта за американските резерви.

Сировата нафта од типот „брент“ поевтини за 62 центи, или 0,84 отсто, на 73,55 долари за барел, додека американската West Texas Intermediate беше на 69,48 долари за барел, што е пад од 56 центи или 0,8 отсто.

Минатата недела и двата одредници паднаа четврта недела по ред, што е најдолгата серија на неделни падови од септември 2022 година, поради загриженоста дека САД би можеле да влезат во рецесија поради „значајниот ризик“ од историски банкрот во првите две недели од јуни.

Инвеститорите бараа сигурни засолништа како американскиот долар, зајакнување на валутата и поскапување на стоките деноминирани во долари за имателите на други валути.

„Цените на нафтата сè уште се под притисок поради слабата перспектива за побарувачката, бидејќи економскиот напредок на Кина изгледа нерамномерен“, рече аналитичарката на CMC Markets, Тина Тенг, додавајќи дека неуспехот на американските банки исто така предизвика потрес.

Инвеститорите следната недела ќе истражуваат голем број кинески економски податоци за индустриското производство, инвестициите во основни средства и продажбата на мало за знаци за подобрување на побарувачката на нафта.

„Со нерамномерно повторно отворање во Кина и загриженоста дека САД се соочуваат со забавување на растот како што брзо се приближува Х-датумот за плафонот на долгот, надополнет со закрепнување на американскиот долар, расположението на пазарот кон сировата нафта во најдобар случај ќе остане млако“, рече аналитичарот на IG Тони Сајкамор.

Сепак, глобалните залихи на сирова нафта може да се намалат во втората половина, бидејќи групата ОПЕК +, Организацијата на земјите извознички на нафта и нејзините сојузници, вклучително и Русија, дополнително го намалија производството, намалувајќи ја достапноста на сирова нафта.

Групата во април објави дека некои членки дополнително ќе го намалат производството за околу 1,16 милиони барели дневно, со што вкупниот износ на намалувања ќе достигне 3,66 милиони барели дневно, според пресметките на Reuters.

Сепак, Ирак не очекува ОПЕК + дополнително да го намали производството на нафта на следниот состанок во јуни, рече неговиот министер за нафта Хајан Абдел-Гани.

САД би можеле да почнат да купуваат нафта за стратешката нафтена резерва (SPR) откако ќе ја завршат продажбата наложена од Конгресот во јуни, изјави пред пратениците во четвртокот секретарот за енергетика Џенифер Гранхолм.

Во меѓувреме, лидерите на Групата седум (Г7) би можеле да објават нови мерки на нивниот состанок на 19-21 мај, чија цел е да се избегнат санкциите кои вклучуваат трети земји, изјавија официјални лица со директно познавање на дискусиите.

Заострувањето на санкциите, исто така, ќе има за цел да го поткопа идното производство на енергија на Русија и да ја ограничи трговијата што ја поддржува руската војска, велат изворите, според Reuters.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе