УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Чаби Алонсо: Не ни беше судено

Заврши рекордната серија на Баер Леверкузен без пораз.

Актуелниот германски шампион загуби по 51 натпревар.

Поразот кој ја прекина серијата дојде во финалето на Лига Европа, каде Аталанта го освои својот прв европски трофеј со хет-трикот на Адемола Лукман со резултат 3:0.

Тренерот на Баер, Чаби Алонсо, се осврна на финалниот натпревар.

„Не планиравме да имаме лош ден денес, но не ни беше судено“, изјави Чаби Алонсо за TNT Sports и продолжи:

„Не успеавме да реализираме некои работи за кои се подготвувавме, бидејќи Аталанта е тим кој толку многу бара од вас. Ситуации еден на еден, дуели... Не ја добивме топката во вистинските моменти за да ги искористиме приликите. Тие го направија тоа одлично. Не можевме да се вратиме и да го вратиме тоа. Не беше судено. На серијата без пораз ѝ дојде крајот, но честитки за Аталанта, тие тоа го заслужуваат. Не беше до тактика. Беа подобри индивидуално, но и тимски. Мора да научиме од овој пораз. Боли тоа што се случи на овој натпревар, во финалето, но нè чека уште едно финале во сабота и ќе се обидеме да извлечеме поука“.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе