Чај од кромид, најдобар лек за упорна кашлица

Студеното време носи вируси кои влијаат на намалениот имунитет, предизвикувајќи болки во градите и упорна кашлица.

Кашлицата може да ја запрете и на природен начин, со консумирање чај од кромид кој може сами да си го подготвите. Овој чај се препорачува за трудници и за деца.

Кромидот содржи алицин и кверцетин, силен антиоксиданс кој го штити организмот од слободни радикали. Лесно се подготвува, а одамна се користи за ублажување на кашлица и инхалирање синуси.

Како се подготвува?

Земете две поголеми главици кромид, заедно со лушпата (освен првата која треба да ја отстраните) исечете ги на четвртинки и прелијте ги со литар вода. Варете на средна температура додека не испари водата. Преостанатата течност исцедете ја и оставете да се олади, а потоа пијте го чајот во мали голтки.

Доколку вкусот не ви се допадне, може да додадете неколку капки лимон кои ќе го направат да биде попријатен за пиење.

Упорната кашлица треба да престане уште во првите три дена, а овој чај е добар и за заболени од бронхитис и астма.

Исто така, се препорачува за детоксикација на организмот.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Здравје

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Read more

Храна што ги чисти белите дробови

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе