Chang’e 5 успешно слета на Месечината

Кинеското вселенско летало Chang’e 5 успешно слета на Месечината.

Chang’e 5 треба да собере примероци од карпите на Месечината.

URL

Целта на кинеската мисија е да донесе на Земјата примероци од карпите на Месечината, првпат по 44 години. Претходно, таква мисија имаа САД и Советскиот Сојуз.

URL

Сондата е наречена Chang’e по кинеската божица на Месечината. 

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Вести

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Read more

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Read more

Израелци излегле позитивни и по примање на Pfizer вакцината

Read more

НАСА ја прогласи сондата InSight за „мртва“

Read more
 

Гик

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Читај повеќе

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе