Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

По 11 години и повеќе од 32 милиони корисници, омилената Facebook игрица заминува во историјата. Издавачот на играта само кратко соопшти: „Ви благодарам, ова е залезот на омилената игра“.

Во краткото соопштение од Zynga, издавачот на играта, беше кажано дека FarmVille ќе згасне на последниот ден од 2020.

FarmVille функционира преку системот Adobe Flash кој одамна е надминат и напуштен од многумина поради лошите карактеристики и ниското ниво на безбедност. Facebook го укинува Flash и преминува на унапреден и безбеден HTML и други стандарди.

Играта FarmVille нормално ќе функционира до 17 ноември, а потоа ќе почне гаснење на играта дел по дел, а ќе се почне со укинување на поддршката за купување и размена на добра.

За жал, ќе биде невозможо да се вратат парите вложени во играта, а VIP членовите кои платиле членство ќе останат без некаков надомест.

Zynga на тој начин ќе згасне една од најпопуларните игри на сите времиња, која с епојави во 2009 година и ја заиграа најмалку 10 милиони луѓе веднаш по лансирањето. Zynga направи неверојатен потег кога се здружи со платформата на Facebook, правејќи ја совршената формула што функционираше 11 години.

Компанијата нагласи дека ќе згасне само оригиналната игра FarmVille, а на другите веб платформи ќе може и понатаму да се играат FarmVille 2 Tropic Escape, FarmVille 2 Country Escape, FarmVille 2, а наскоро ќе стигне и FarmVille 3.

Дали Вие игравте FarmVille? Дали ќе ви недостига?

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Гејминг

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Read more

Топ 10 нови и бесплатни игри за 2020 година

Read more

Бесплатно преземете ги овие четири видеоигри - понудата трае до утре

Read more

Видеоигри што беа премногу амбициозни за да бидат објавени, втор дел

Read more

Гик

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Читај повеќе

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Читај повеќе

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Читај повеќе

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Читај повеќе

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на COVID-19 вакцина

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот паметен часовник Huawei Watch GT2 Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Читај повеќе
  • filter

Победниците на Nikon Small World 2020

Читај повеќе