Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Станува збор за модел кој е произведен во САД специјално за американскиот пазар.

Volkswagen Passat го достигна крајот на своето патување во Америка, откако германскиот производител на автомобили објави дека последниот примерок излегол од фабричката линија во Чатануга, Тенеси минатиот месец.

Последниот седан од овој погон беше Passat Limited Edition во платинесто сива нијанса.

Крајот на Passat во САД не е изненадување бидејќи Volkswagen минатата година откри дека ќе го прекине производството на овој модел во Америка.

Повеќе од 1,8 милиони Passat се продадени во САД од 1974 година, кога им беа понудени на клиентите. Секако, вреди да се напомене дека во оваа бројка е вклучена и продажбата на возила под ознаките Dasher и Quantum, кои VW ги користеше до 1990 година за Passat со американски спецификации.

Додека првите шест генерации на Passat за американскиот пазар беа произведени во Европа, седмата генерација на седан беше направена во Америка и беше конструирана специјално за северноамериканскиот пазар.

Седанот беше значително поголем од неговиот претходник и дизајниран да понуди „германски инженеринг и стил по конкурентна цена“, како што се рекламираше последниот Passat во САД.

Потрошувачите првично добро го прифатија автомобилот, па во 2012 година Volkswagen продаде 117.023 од овие возила во САД. Овој тренд беше краткотраен бидејќи Американците набрзо се „заљубија“ во кросовери и продажбата почна да опаѓа, така што во 2021 година на клиентите им беа испорачани само 24.396 единици.

Откако последниот Passat излезе од производствената лента, фабриката во Чатануга почна да се подготвува за производство на електричниот кросовер ID.4.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Авто новости

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Read more

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Read more

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе