Чао засекогаш, Windows 7

Microsoft повеќе нема да испраќа безбедносни „закрпи“ за стариот оперативен систем.

Кога Microsoft го објави оперативниот систем Windows 7 пред повеќе од една деценија, многумина беа скептични, особено по дебаклот Windows Vista. Сепак, и покрај сè, Windows 7 се покажа како одличен и стана еден од најпопуларните системи на сите времиња.

Колку беше тешко да се повтори тој успех најдобро говори фактот што многумина ги прескокнаа Windows 8 и 8.1 и директно се префрлија на Windows 10, а не ретко се наоѓаат луѓе кои сè уште не сакаат да се збогуваат со добро познатиот оперативен систем.

Сепак, тие корисници сега ја ризикуваат својата безбедност, бидејќи поддршката за Windows 7 и Windows 8.1 официјално заврши.

Всушност, смртта на овие оперативни системи започна во јануари 2020 година, кога Windows 7 престана да добива ажурирања, а Microsoft им понуди на своите корисници три години безбедносни „закрпи“ доколку платат надомест. Овој потег беше клучен за да им се овозможи на компаниите навреме да преминат кон понов оперативен систем, но денес Microsoft официјално престана да го поддржува овој оперативен систем, принудувајќи ги корисниците да се префрлат доколку ги ценат нивните чувствителни податоци.

Според истражувањето на Statcounter, дури 11,2% од корисниците на компјутери сè уште користеле Windows 7 во декември 2022 година, што беше втората најпопуларна верзија на оперативниот систем на Microsoft до август минатата година, пред да биде надминат од Windows 11, што е моментално се користи на 17% од компјутерите. Доколку ве интересира зошто Windows 8.1 се гаси „во пакетот“ со својот претходник - најдобриот одговор е дека овој оперативен систем го користат само 2,5% од корисниците.

Доколку сè уште користите Windows 7, а не ве интересираат безбедносни „закрпи“, мора да ве потсетиме дека од 7 февруари прелистувачот Chrome повеќе нема да работи на вашиот компјутер.

Тагови
реклама

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Read more

Познати цените за новите Москвич модели

Read more

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Read more

Колку долго човек може да остане буден?

Read more

Софтвер

Како да ги исклучите здодевните барања за оценување на апликациите?

Read more

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Read more

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Read more

Шест знаци дека некој ви го шпионира компјутерот

Read more
 

Гик

Хиперсоничен авион ќе патува од Европа до Австралија за само 4 часа

Читај повеќе

Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Читај повеќе

Колку долго човек може да остане буден?

Читај повеќе

Креативни начини како подобро да го организирате вашиот фрижидер

Читај повеќе

Познати првите детали за телефонот Samsung Galaxy S24 Ultra

Читај повеќе

Откриена планета голема колку Јупитер, но со густина поголема од олово

Читај повеќе

Илон Маск стана најследената личност на социјалната мрежа што си ја купи

Читај повеќе

Младите повеќе ги сакаат легендарните „глупави телефони“

Читај повеќе

Virgin Orbit се откажа од вселенските операции, отпушта 90 отсто од вработените

Читај повеќе