Charlie Hebdo го нацрта Ердоган, нови тензии помеѓу Франција и Турција

Војната со зборови помеѓу Франција и Турција се префрли и на хартија. Сатиричното списание Charlie Hebdo објави карикатура со Реџеп Тајип Ердоган што само додаде масло на оганот.

Анкара го обвини Charlie Hebdo за потпалување на омраза откако списанието на својата насловна страница го наслика турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган токму за време на тензиите помешу Франција и муслиманскиот свет.

Карикатурата го покажува турскиот лидер како се излежува во долна облека со лименка пиво во десната рака, а со левата ја крева облеката на жена која носи хиџаб и на која ѝ го открива задникот.

Насловот на делото е „Ердоган: во приватниот живот е многу смешен“, додека неговиот лик правејќи го горенаведеното извикува „Ох, пророкот!“

URL

„Антимуслиманската агенда на францускиот претседател Макрон дава плод! Charlie Hebdo штотуку објави серија од таканаречени цртежи полни со одвратни слики, наводно од нашиот претседател“, пишува на Twitter турскиот потпретседател Фуат Октај.

„Не може да се криете позади слободата на говор! Го осудувам неморалното објавување за нашиот претседател од страна на францускиот партал“.

URL

Ердоган и Макрон се во вербална војна која почна по суровото убиство на францискиот професор од страна на чеченски имигрант поради тоа што држел часови со слобода на говор.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Свет

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Read more

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Read more

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Read more

Израел: Светот треба да се заблагодари за убиството на Фахризадех

Read more

Вести

Одложено рочиштето за „Монструм“, еден од поротниците има COVID-19

Читај повеќе

Една година од корона-алармот во Вухан, Кина сака да ја смени приказната за потеклото на COVID-19

Читај повеќе

Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Читај повеќе

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против COVID-19

Читај повеќе

Трамп со прво интервју по изборите, уште не признава пораз

Читај повеќе

Дождливо и студено, температури до 10°C

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 820 новозаразени и 32 починати

Читај повеќе

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Читај повеќе
  • play_arrow

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Читај повеќе