Charlie Hebdo објави карикатури на Ѓоковиќ со ковчег и неколку грозоморни пораки

Контроверзниот француски сатиричен магазин Charlie Hebdo (Шарли Ебдо) објави серија карикатури на Новак Ѓоковиќ поради големиот дипломатско-спортски скандал во кој на српскиот тенисер му беше укината визата за Австралија.

Министерот за имиграција Алекс Хок го искористи своето право и денеска му ја укина визата на Ѓоковиќ за Австралија, но неговата депортација беше стопирана и по жалбата сѐ уште се надева дека ќе учествува на првиот Грен слем турнир во сезоната.

По тој повод Charlie Hebdo објави текст за Ѓоковиќ и неколку брутални пораки во карикатуритеа.

„Дали сме сведоци на идната дипломатска криза меѓу Србија, од која доаѓа Ѓоковиќ, и Австралија? Тенисерот, кој верува дека е недопирлив, отиде во Австралија да игра на турнирот, но без да го заврши процесот на вакцинација и неговата виза заврши во ѓубре, па тој сега осамен в хотел чека можно протерување од земјата. Дојди во Франција Ѓоко, и среќата ќе ја најдеш таму каде што се нашите антиваксери“, стои во пораката на сатиричниот магазин.

URL

На сликите има неколку морничави пораки. На едната Ѓоковиќ се брани од вакцини, а на последната српскиот тенисер го повикуваат во Франција за да заврши таму каде што завршиле тамошните антиваксери. Заедно со погребните ковчези каде пишува „невакциниран“, алудира на земјените терени на Ролан Гарос.

Да потсетиме, Charlie Hebdo беше цел на терористички напад на 7 јануари 2015 година по карикатурите на пророкот Мухамед.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Свет

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Read more

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Read more

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Read more

Германија ги блокира естонските испораки на оружје за Украина

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе