Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Доброто здравје зависи од многу навики, а пиењето чаша вода пред првиот оброк е една од најкорисните.

Тоа е мислењето на многу лекари, а нутриционистката Нурија Дијанова предупредува дека сепак треба да водиме сметка за некои работи.

„Кога човек пие вода на празен стомак, пред појадок, неговото тело се буди, започнуваат дигестивните процеси, се стимулира работата на гастроинтестиналниот тракт. Една чаша вода секое утро пред оброк е добра навика, особено ако се прави редовно. Резултатот е нормализирање на цревната микрофлора, кожата станува почиста, а расположението се подобрува“, рече Дијанова.

„Од гледна точка на гастроентерологијата, се активира еден од основните рефлекси - гастроинтестиналниот, бидејќи внесувањето вода на празен стомак ја поттикнува подвижноста на цревата“, објасни нутриционистката и напомена дека не секоја вода има таков ефект.

„Водата треба да биде на собна температура, а не ладна, особено ако постои склоност кон запек, што е случај кај околу 80 отсто од населението што живее во градска средина“, вели таа.

„Некои луѓе сакаат да додаваат сок од портокал или лимон во чаша вода што ја пијат на празен стомак, но ова се препорачува само за оние кои немаат болести на гастроинтестиналниот тракт“, предупреди нутриционистката.

„Во присуство на гастроинтестинални заболувања, егзацербации, таквата вода, а особено ако е ладна, може да предизвика грчеви, болки во стомакот, па дури и да развие панкреатитис“, објасни Дијанова.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Здравје

Помалку познати рани знаци на бременост

Read more

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Read more

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more
 

Магазин

Седум прашања што треба да си ги поставувате пред роденденот

Читај повеќе

Помалку познати рани знаци на бременост

Читај повеќе

Љубов предодредена во ѕвездите: Совршената хороскопска двојка

Читај повеќе

Сурутката ги чисти црниот дроб и цревата, но која е подобра – кравја или козја?

Читај повеќе

Дали начинот на кој седите може да ви го продолжи животот?

Читај повеќе

Како да ги намалите сметките за струја?

Читај повеќе

Добро Ми Стои кај Претседателот

Читај повеќе

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Читај повеќе

Како најлесно да го исчистите златниот накит?

Читај повеќе