Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Кајгана-Макфакс
/ 02.06.2023 / 12:54

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез, откри какви се плановите на клубот во летниот преоден рок. Примарна цел е Барселона да најде замена за Серхио Бускетс, кој го напушти клубот. Чави уште еднаш потврди дека клубот бара начин како да го врати Лионел Меси.

Идеална замена за Серхио Бускет, според Чави е Јосуа Кимих„ но прашање е дали Баерн има намера да се откаже од неговите услуги.

„Кимих е врвен играч, тој фантастично ја разбира играта. Потребна ни е најквалитетната замена, си заминува играч кој цела сезона беше во стартниот тим, лидер на оваа Барса која ги освои Ла Лига и Суперкупот. Ни треба играч на високо ниво на оваа позиција, во спротивно ќе ни биде тешко да бидеме конкурентни следната сезона“, призна Чави.

Малку поповолна, но не сосема извесна е ситуацијата околу потенцијалниот ангажман на Јанико Фереира Караско, кој оваа пролет блеска во дресот на Атлетико од Мадрид.

„Имаме клаузула каде што можеме да го донесеме Караско ова лето. Директорот Алемани преговара. Расплетот може да се случи следната недела. Ми се допаѓа Белгиецот, но тоа е се што можам да кажам“.

Тренерот на Барса не крие дека сака двајца фудбалери од Манчестер сити, Илкај Гундоган (му истекува договорот) и Бернардо Силва (има договор до јуни 2025 година), но дека овие трансфери се далеку од реализација.

„Се што можам да кажам е дека сега сите сакаат да дојдат во Барса. Ако имаме шанса да донесеме некого, тогаш ќе направиме се за да му ја исполниме желбата. Се обидовме минатото лето да го донесеме Бернардо. Нормално е дека разни фудбалери сакаат да дојдат во Барса, за нас Португалецот би бил одлично решение, но тешко е да го доведеме, бидејќи е под договор со Сити“.

Чави најавувајќи ги потенцијалните трансфери откри дека Бразилецот Рафиња ќе остане во клубот.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фудбал

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Read more

Интервју по натпревар

Read more

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Read more

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал вината за дерби поразот ја најде во судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Интервју по натпревар

Читај повеќе

Леау: Саудиските пари? Борбата во Лигата на шампиони вреди повеќе!

Читај повеќе

За кој клуб навива УФЦ шампионот Алекс Волкановски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти самокритичен: Поразот од Атлетико е само моја вина

Читај повеќе
  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе