Чавушолу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Турција ќе одговори со свои мерки ако Европската Унија наметне нови санкции, предупреди турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушолу по состанокот со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жузеп Борел.

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан минатата недела изјави дека министрите на ЕУ ќе разговараат за Турција на 13 јули, наведувајќи дека во таа прилика би можело да се разгледа и воведувањето нови санкции за Анкара, покрај чекорите преземени поради дупчењето на Турција во економската зона на Кипар.

– Ако ЕУ преземе дополнителни одлуки против Турција, ние ќе мораме да одговориме на тоа, рече Чавушолу на заедничката прес-конференција со Борел во Анкара.

Чавушолу ја критикуваше ЕУ затоа што, како што рече, не ги исполнила своите ветувања и го поврзува прашањето како што е кипарскиот спор со договорот за мигрантите од 2016 година.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе