УЕФА ЕУРО 2020

Чеферин оптимист: ЕП 2020 ќе се одржи следната година

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин очекува одложеното Европско првенство да се одржи следната година, изјави во интервју за шпанскиот весник El Mundo.

ЕП 2020, што требаше да се одржи во 12 града помеѓу јуни и јули, е одложено за март 2021 година, откако новиот коронавирус ги одложи или откажа сите светски натпревари.

Чеферин минатата недела изјави дека има проблеми со тројца домаќини, притоа потенцирајќи дека овие грижи нема да спречат да се одржи турнирот. Говорејќи за El Mundo, Чеферин остана уверен дека турнирот ќе се одржи во 2021 година.

– Да, би се обложил на тоа. Не гледам зошто не треба да се одржи. Не мислам дека вирусот ќе трае вечно. Ситуацијата е сериозна, но се подобрува и сега сме повнимателни. Знаеме повеќе за вирусот и во моментов сум оптимист, изјави тој.

Додека некои првенства, како што е Бундеслигата, се вратија, а други веројатно ќе ја следат, натпреварите засега ќе се играат зад затворени врати, а некои експерти предупредуваат дека нема да биде безбедно навивачите да ги посетуваат стадионите додека да се најде вакцина.

Сепак, Чеферин верува дека навивачите наскоро ќе можат повторно да ги поддржуваат своите омилени тимови од трибините.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Фудбал

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Read more

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Read more

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Read more

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе