Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Претседателот на УЕФА си ја отвори душата по повод сагата со таканаречената Супер лига и откри дека најмалку е разочаран од постапките на каталонскиот клуб за кој гледа еден вид на оправдување.

Александер Чеферин направи опширно интервју за словенечкиот портал 24ur во кое, нормално, тема беа неодамнешните превирања околу контроверзниот проект на богатите, Супер лигата.

„Можам да кажам дека англиските клубови донесоа многу исправна одлука и ќе го имаме тоа предвид. Ја признаа својата грешка и сфатија колку не се во право. Сите грешиме. На некој начин бев разочаран од сите, но морам да кажам дека веројатно Барселона најмалку ме разочара“, вели претседателот на европската куќа на фудбалот.

„Лапорта беше многу скоро избран. Со него зборував два-три пати, беше под голем притисок поради финансиската ситуација која ја наследи. Тоа се случува кога ги преплатувате играчите, а немате резултати“, рече тој.

Ги пофали трите гиганта кои одбија да учествуваат во Супер лигата: Баерн, Борусија и ПСЖ.

„Погледнете го Баерн: немаат долгови и ја освоија Лигата на шампиони. Бев во постојан контакт со извршниот директор Карл-Хајнц Румениге и со Јоахим Вацке од Борусија Дортмунд. Тие многу ми помогнаа, како и претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Хелајфи, кој по секоја логика требаше да биде првиот кој ќе прифати учество во Супер лигата“.

Проектот за Супер лигата ведбаш откако беше објавен прилече куп негативни реакции, УЕФА и ФИФА се заканија со санкции, па мозинството клубови по само два дена се повлекоа.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Фудбал

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Read more

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

УЕФА ја презентираше официјалната песна за ЕУРО 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Јунајтед постави негативен рекорд по примени голови на домашен терен

Читај повеќе

Мекгрегор најплатен спортист во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Читај повеќе

Истанбул може да биде домаќин на финалето во ЛШ во 2023

Читај повеќе
  • play_arrow

Тухел: Од нас зависи дали ќе бидеме во топ 4 во Премиер лигата

Читај повеќе

Ајакс го стопи пехарот и деловите им ги подели на навивачите

Читај повеќе

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе