Чеферин: Стопирањето на Суперлигата е моја најголема победа на чело на УЕФА

Стопирањето на проектот Суперлига е мојата најголема победа на чело на Европската фудбалска асоцијација, (УЕФА), изјави денеска нејзиниот претседател Александар Чеферин во интервју за словенечките медиуми.

– Покрај сите предизвици со кои УЕФА се соочуваше изминатите две години, најважно од сè, според мене, е тоа што лани во рок од два-три дена успеавме да ја спречиме оваа безумна идеја таканаречена Суперлига, која ќе значеше целосно уништување на фудбалот и крај на европскиот спорт, изјави Чеферин.

УЕФА претходно оваа недела на Конгресот во Виена усвои реформи во системот на натпреварување на Лигата на шампиони почнувајќи од 2024 година, со што, според мислењето на Чеферин, проектот Супер лига и дефинитивно е мртов.

– Ова е последната шајка во ковчегот. Ковчегот одамна беше подготвен, но сега само моравме целосно да го затвориме, сликовито ја илустрираше Чеферин важноста на одлуката донесена на Конгресот на УЕФА во Виена.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Фудбал

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Read more

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Read more

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Read more

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Read more
 

Спорт

Леброн Џејмс: Лука Дончиќ ми е омилен играч

Читај повеќе

ЛЕ финале во Севиља: 5.000 полицајци за гужва „тешка“ 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали голот на сезоната во Серија А го постигна Сасуоло?

Читај повеќе

Се зголемуваат шансите Италија да игра на Мундијалот наместо Еквадор

Читај повеќе
  • play_arrow

Никој не плачел по Јуве како Дибала

Читај повеќе

Ибра останува во Милан, но на директорска позиција?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tестирано револуционерно офсајд правило, постигнати 10% повеќе голови

Читај повеќе

Меси купува 35% од акциите на клубот на Бекам и ќе игра за него од 2023 година

Читај повеќе

По 32 години Англија го доби вториот геј фудбалер - Џејк Даниелс од Блекпул

Читај повеќе