Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Ф8 форматот на Лигата на шампионите нема да се повтори во иднина, изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, велејќи дека би било невозможно да се најде место во веќе пренатрупаниот календар.

„Овој турнир може да биде интересен во иднина, но мислам дека не можеме да го повториме затоа што календарот е презаситен. Не знам каде ќе можам да ставам турнир за една недела или две во мај. Мислам дека е невозможно“, започна тој во своето ексклузивно интервју во Лисабон, каде на програма се последните натпревари од Лигата на шампионите.

Пред пандемијата на коронавирусот, УЕФА беше зафатена со правење измени во форматот на натпреварувањето од 2024 година наваму. Годинава, сите натпревари од четвртфиналето до крајот се играат зад затворени врати во португалскиот главен град, бидејќи УЕФА сака да го заврши натпреварувањето по присилната пауза поради кризата со коронавирус.

Годинашното финале беше закажано за Истанбул кон крајот на мај. Сега ќе се игра пред празните трибини на „Да Луж“ стадионот на 23 август, при што турскиот град ќе го добие финалето следната година. Но, тоа подложи на промена со оглед на тековната пандемија.

„Јас сум оптимист за иднината и мислам дека работите ќе се подобрат следната година и повторно ќе имаме нормални фудбалски натпревари со гледачи на стадионите, така што немаме план Б. Треба да знаете дека немавме план до март, а потоа имавме план Б, Ц и Е, па ќе се прилагодиме, но сигурен сум дека светот не може да запре засекогаш заради вирусот. Очекувам вакцина што е можно поскоро, се надевам, така да не планираме да го одржиме турнирот на ист начин следната година“, вели тој.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Фудбал

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Read more

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Read more

Голманот на Пандев позитивен на корона

Read more

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

Спорт

Конте: Очајни бевме во одбрана, не може така

Читај повеќе
  • filter

Заврши „Европската фудбалска недела“ на Специјална олимпијада Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас со златен гол ја врати надежта

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс е шампион на Западот и обезбеди финале

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Интер со фуриозен финиш во голеада ја победи Фиорентина

Читај повеќе

Вардар и Пелистер ги дознаа противниците во СЕХА лигата

Читај повеќе

Голманот на Пандев позитивен на корона

Читај повеќе

Вердаско отпадна од Ролан Гарос, позитивен е на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа дојде на чекор до титулата во НХЛ

Читај повеќе