ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Челси го отпушти Лампард, дали доаѓа Тухел?

Лошата форма на „Сините“ го зема цехот, а жртвата е стратегот Френк Лампард. Информациите од Островот говорат дека Челси веќе има устен договор со Томас Тухел.

Челси денеска му врачи отказ на Френк Лампард иако синоќа тој го внесе тимот во четвртфиналето од ФА купот со победата од 3:1 над второлигашот Лутон.

Тимот од „Стемфорд Бриџ“ сезонава е вистинско разочарување во Премиер лигата каде по 19 кола е дури на 9-тото место со 6 порази, 5 нерешени и 8 победи, со 11 бодови заостанување зад лидерот Манчестер Јунајтед. Дека формата на „Сините“ не се поправа показател се и трите пораза во последните пет лигашки натпревари.

Затоа пак во Лигата на шампионите Лампард успеа својот тим да го однесе во нокаут фазата и тоа како првопласиран во групата, без пораз. Сепак, мора да се има предвид и слабата конкуренција со Севиља, Краснодар и Рен.

Порталот Goal тврди дека Роман Абрамович веќе ја има замената за Лампард и тоа во Томас Тухел, кој по заминувањето од ПСЖ е без ангажман. Германскиот стратег лани го однесе ПСЖ до своето прво финале во Лигата на шампионите, а за време на својот престој во Париз двапати ја освои Лиг 1, еднаш Куп де Франс, еднаш Лига купот и двапати Суперкупот. Доби отказ пред точно еден месец, на 24 декември, поради неколку слаби резултати. Предходно со успех ја водеше Борусија од Дортмунд иако освои само еден ДФБ куп. Тренерската кариера ја почна во вториот тим на Аугсбург, а потоа пет години го водеше Маинц каде го тренираше и поранешниот македонски репрезентативец Николче Новески.

Лампард во јули 2019 застана на кормилото на својот поранешен клуб за кој играше 13 сезони. Челси го водеше на 84 натпревари на кои забележа 44 победи, 12 нерешени и 23 порази со 52,4% успех. Не успеа да освои трофеј, а еднаш, во октомври 2019 беше прогласен за тренер на месецот во Премиер лигата.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Фудбал

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Read more

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Read more

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе