ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Челси падна кај Вест Хем, Лестер продолжува да тоне

Прв неуспех за тимот на Френк Лампард по рестартот на сезоната, додека Лестер никако да се опорави од катантинот.

По трите победи во низа по продолжувањето на сезоната и тоа над Астон Вила и Манчестер Сити во лигата и Лестер во ФА Купот, Челси синоќа првпат потфрли губејќи со 3:2 кај градскиот ривал Вест Хем.

Вилијан од белата точка на три минути пред паузата донесе водство за „Сините“, но домаќините во судиското надополнување израмнија преку Томаш Соучек. Веднаш во вториот дел Мајкл Антонио донесе пресврт за Вест Хем, а со својот втор гол Вилијан во 72. минута израмни на 2:2. Во претполседната минута украинскиот репрезентативец Андриј Јармоленко погоди за големи 3 бода на „Чеканите“.

Remote video URL

Вест Хем со оваа победа избега од опасната зона од која сега го делат три бода, додека Челси пропушти шанса да го престигне Лестер на третата позиција и воедно дозволи Манчестер Јунајтед и Вулверхемптон да му се доближат на само три бодови.

Лестер продолжи со лошата серија и на гостувањето кај Евертон на Карло Анчелоти. Домаќините со головите на Ришарлисон и Гилфи Сигурдсон од пенал уште по 16 минути игра направија 2:0, а „Лисиците“ во вториот дел преку Келечи Ихеаначо успеаја само да ја направат завршницата интересна.

Remote video URL

Веќе четврти натпревар по рестартот како Лестер не знае за победа, а нанижа две нерешени и два пораза, од кои еден во ФА Купот, со што си го доведе во опасност местото кое води во Лигата на шампиони.

Арсенал го преслуша Норвич декласирајќи го со 4:0. Плер-Емерик Обамејанг постигна два гола, додека по еднаш погодија Гранит Џака и Седрик Суареш. Норвич останува закован на дното и со една нога е веќе во Ченпионшип.

Remote video URL

Изненадувачки висока победа оствари Њукасл на гостувањето кај Борнмут. Двајт Гејл, Шон Лонгстаф, Мигел Алмирон и Валентино Лазаро донесоа водство од 0:4 пред Ден Гослинг во судиското надполнување да постигне почесен гол за домаќините.

Remote video URL
реклама

Голема експлозија и во Русија

Read more
Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Полициски командир на ГП „Деве Баир“ ја злоупотребил службената положба

Read more
Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Роман Абрамович во Дубровник наточи гориво во вредност од еден милион евра

Read more
Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Мајката на Роналдо: Син ми е жртва на мафијата

Read more

Фудбал

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Спорт

  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе