Челзи најде начин да го задржи Азар

Лондон, 18 октомври 2018 (МИА) – Челзи ќе стори сѐ за да ја задржи својата голема ѕвезда, Еден Азар, кој продолжи да игра во одличната форма од Светското првенство и во новата сезона во Премиер лигата.

Претходно, во текот на неделата се појави информација дека Белгиецот го информирал раководството на клубот дека е подготвен да започне официјални разговори за обновување на својот договор. Тековниот договор на фудбалерот со лондонскиот клуб истекува во летото 2020 година.

Раководството на „сините“ за возврат сака да го награди играчот, правејќи го најплатен во целата Премиер лига, потег со кој се надеваат дека ќе го натераат Азар да не го напушти Стемфорд Бриџ следното лето.

Се очекува Челзи да му понуди плата од 18 милиони фунти годишно на играчот, со што ќе го претекне најплатениот во моментов - Кевин Де Бруин од Манчестер Сити, кој заработува 15 милиони по сезона. Во моментов, Еден Азар заработува 230.000 фунти неделно или 13,5 милиони фунти годишно.

Во последниве месеци, впечатливиот настап на Азар со екипата на Челзи ги зголеми шпекулациите за неговото преминување во шпанскиот гигант Реал Мадрид. Белгискиот репрезентативец досега неколкупати напомена дека неговиот сон од детството е да игра за „кралевите“ од Мадрид.

„Правиме сѐ што е можно за да го натераме Азар да остане. Секој навивач на Челзи го обожува Азар. Тој не е само голем играч, туку и голем човек. Сакаме да остане и се трудиме околу тоа, изјави претседателот на Челзи, Брус Бак за Bein Sports.

Од почетокот на сезоната белгискиот фудбалер постигна осум гола во десет натпревари за Челзи.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе