Челзи најде начин да го задржи Азар

Лондон, 18 октомври 2018 (МИА) – Челзи ќе стори сѐ за да ја задржи својата голема ѕвезда, Еден Азар, кој продолжи да игра во одличната форма од Светското првенство и во новата сезона во Премиер лигата.

Претходно, во текот на неделата се појави информација дека Белгиецот го информирал раководството на клубот дека е подготвен да започне официјални разговори за обновување на својот договор. Тековниот договор на фудбалерот со лондонскиот клуб истекува во летото 2020 година.

Раководството на „сините“ за возврат сака да го награди играчот, правејќи го најплатен во целата Премиер лига, потег со кој се надеваат дека ќе го натераат Азар да не го напушти Стемфорд Бриџ следното лето.

Се очекува Челзи да му понуди плата од 18 милиони фунти годишно на играчот, со што ќе го претекне најплатениот во моментов - Кевин Де Бруин од Манчестер Сити, кој заработува 15 милиони по сезона. Во моментов, Еден Азар заработува 230.000 фунти неделно или 13,5 милиони фунти годишно.

Во последниве месеци, впечатливиот настап на Азар со екипата на Челзи ги зголеми шпекулациите за неговото преминување во шпанскиот гигант Реал Мадрид. Белгискиот репрезентативец досега неколкупати напомена дека неговиот сон од детството е да игра за „кралевите“ од Мадрид.

„Правиме сѐ што е можно за да го натераме Азар да остане. Секој навивач на Челзи го обожува Азар. Тој не е само голем играч, туку и голем човек. Сакаме да остане и се трудиме околу тоа, изјави претседателот на Челзи, Брус Бак за Bein Sports.

Од почетокот на сезоната белгискиот фудбалер постигна осум гола во десет натпревари за Челзи.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Фудбал

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Read more

Утешна награда: Роналдо израмни рекорд стар 86 години

Read more

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Спорт

  • play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Читај повеќе

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Читај повеќе

Утешна награда: Роналдо израмни рекорд стар 86 години

Читај повеќе

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 30. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе