Челзи најде начин да го задржи Азар

Лондон, 18 октомври 2018 (МИА) – Челзи ќе стори сѐ за да ја задржи својата голема ѕвезда, Еден Азар, кој продолжи да игра во одличната форма од Светското првенство и во новата сезона во Премиер лигата.

Претходно, во текот на неделата се појави информација дека Белгиецот го информирал раководството на клубот дека е подготвен да започне официјални разговори за обновување на својот договор. Тековниот договор на фудбалерот со лондонскиот клуб истекува во летото 2020 година.

Раководството на „сините“ за возврат сака да го награди играчот, правејќи го најплатен во целата Премиер лига, потег со кој се надеваат дека ќе го натераат Азар да не го напушти Стемфорд Бриџ следното лето.

Се очекува Челзи да му понуди плата од 18 милиони фунти годишно на играчот, со што ќе го претекне најплатениот во моментов - Кевин Де Бруин од Манчестер Сити, кој заработува 15 милиони по сезона. Во моментов, Еден Азар заработува 230.000 фунти неделно или 13,5 милиони фунти годишно.

Во последниве месеци, впечатливиот настап на Азар со екипата на Челзи ги зголеми шпекулациите за неговото преминување во шпанскиот гигант Реал Мадрид. Белгискиот репрезентативец досега неколкупати напомена дека неговиот сон од детството е да игра за „кралевите“ од Мадрид.

„Правиме сѐ што е можно за да го натераме Азар да остане. Секој навивач на Челзи го обожува Азар. Тој не е само голем играч, туку и голем човек. Сакаме да остане и се трудиме околу тоа, изјави претседателот на Челзи, Брус Бак за Bein Sports.

Од почетокот на сезоната белгискиот фудбалер постигна осум гола во десет натпревари за Челзи.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more

Фудбал

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Read more

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе