Челзи подготвени да изгубат 100 милиони евра, за да го задржат Азар

Лондон, 16 мај 2019 (МИА) – Челзи е подготвен да ризикува да изгуби 100 милиони евра, но да го задржи Еден Азар и во следната сезона на „Стемфорд Бриџ“, тврди The Sun.

Според информациите, Челзи сериозно ја разгледува можноста да го задржи Азар до крајот на неговиот договор. Договорот на белгискиот репрезентативец со лондонскиот клуб истекува на 30 јуни 2020 година.

Се верува дека Азар преговарал за неговите услови со Реал Мадрид и е многу близу до трансфер на „Сантијаго Бернабеу“.

Во исто време Челзи не сака да го испушти својот голем лидер, откако обезбеди учество во групната фаза на Лигата на шампионите за следната сезона.

Челзи може да нема можност да се засили во летниот трансфер прозорец поради санкцијата на ФИФА, иако „сините“ сè уште можат да го однесат случајот до КАС, што ќе им овозможи да привлечат нови засилувања.

Загубата на Азар драстично ќе го намали квалитетот во составот на Челзи, кој наредната сезона ќе се стреми да се претстави максимално силно, како во Лигата на шампионите, така и во Премиер лигата.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Фудбал

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Read more

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Read more

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Read more

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе

Митревски ќе го чува голот на Порто

Читај повеќе

Стојмир Дејаноски е нов претседател на КК Гостивар

Читај повеќе

Морати и Аузилио со спротивни ставови околу трансферот на Лаутаро

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Читај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат за COVID-19 пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Клоп: Сѐ уште не сме шампиони, ќе мора да се потрудиме за тоа

Читај повеќе