Чернобил ги збуни научниците: Радијацијата расте, никој не знае зошто

Нивото на радијација под реакторот 4 во Чернобил ги изненади експертите. Структура вредна 1,5 милијарди евра штити радијацијата да се прошири, но сега таа се засилува, а никој не знае зошто.

Под реакторот кој експлодираше во 1986 година и понатаму има активно нуклеарно гориво и во следните 24.000 години никој нема да може да живее на тој простор.

Нил Хајат, нуклеарен хемичар од Универзитетот во Шефилд вели дека постои можност ураниумот во горивото сам по себе повторно да се запали.

„Исто како што јагленот може повторно да се распламти така можат и нуклеарните материјали кои некогаш биле запалени, објаснува тој.

И други нуклеарни научници претходно ја спомнуваа можноста од повторно активирање на уранот од Чернобил.

Научници од Украина, одговорни за управување со нуклеарната активност во Чернобил, поставија сензори околу реакторот 4 и постојано се следи нивото на радијација. Неодамна тие сензори открија постојано зголемување на нивото на радиоактивност. Изгледа дека оваа радиоактивност доаѓа од недостапната комора под реакторот 4, кој е блокиран од ноќта на експлозијата на 26 април 1986 година.

Експертите од Украина не разбираат зошто се случува тоа, иако имаат некои претпоставки, сепак со сигурност не е познато што всушност се случува под реакторот или во нуклеарниот материјал кој остана внатре, пишува History of Yesterday.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Данела Арсовска изби во водство пред Петре Шилегов во трката за градоначалник на Скопје

Read more

Чек дис аут

Дали среќата се купува со пари?

Read more

Ѕвезди, квадрати, кругови: Несвесното чкртање на хартија открива многу за вас

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Фејл компилација со најсмешните незгоди ширум светот

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе