Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Помфритот за многумина е највкусна храна, но не треба да претерувате бидејќи оваа лоша навика може да има многу негативни последици по вашето здравје.

Во студијата објавена во списанието „The American Journal of Clinical Nutrition“ во која учествуваа 4.500 луѓе, истакнато е дека ако јадете помфрит повеќе од два пати неделно се зголемува ризикот од прерана смрт.

Ова се некои од нуспојавите со кои може да се соочите доколку често јадете помфрит.

Болки во желудникот

На телото му треба повеќе време да ги свари јаглехидратите и протеините. Доколку јадете пржени компири неколку пати неделно, може да имате болки во стомакот, пролив и грчеви.

Пад на имунитетот

Според студијата објавена во списанието Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, со консумирање на мрсна храна се зголемува нивото на лоши бактерии и се намалува нивото на добри бактерии во вашиот организам, што доведува до пад на имунитетот.

Ќе се здебелите

Компирите пржени во зејтин се полни со маснотии и со калории. Ова го потврди и студијата објавена во The American Journal of Clinical Nutrition која истакна дека јадењето пржена храна е поврзано со дебелеење, пишува Eat This, Not That.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Здравје

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Read more

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Читај повеќе
  • filter

Урнебесни пародии од фотографии на славни личности на Instagram

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Читај повеќе

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе