Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Помфритот за многумина е највкусна храна, но не треба да претерувате бидејќи оваа лоша навика може да има многу негативни последици по вашето здравје.

Во студијата објавена во списанието „The American Journal of Clinical Nutrition“ во која учествуваа 4.500 луѓе, истакнато е дека ако јадете помфрит повеќе од два пати неделно се зголемува ризикот од прерана смрт.

Ова се некои од нуспојавите со кои може да се соочите доколку често јадете помфрит.

Болки во желудникот

На телото му треба повеќе време да ги свари јаглехидратите и протеините. Доколку јадете пржени компири неколку пати неделно, може да имате болки во стомакот, пролив и грчеви.

Пад на имунитетот

Според студијата објавена во списанието Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care, со консумирање на мрсна храна се зголемува нивото на лоши бактерии и се намалува нивото на добри бактерии во вашиот организам, што доведува до пад на имунитетот.

Ќе се здебелите

Компирите пржени во зејтин се полни со маснотии и со калории. Ова го потврди и студијата објавена во The American Journal of Clinical Nutrition која истакна дека јадењето пржена храна е поврзано со дебелеење, пишува Eat This, Not That.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Здравје

Начинот на живеење пред зачнувањето влијае врз здравјето на бебето

Read more

10 причини зошто козјото млеко е добро за здравјето

Read more

Колку е ладната вода лоша за дигестивниот систем?

Read more

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more
 

Магазин

Начинот на живеење пред зачнувањето влијае врз здравјето на бебето

Читај повеќе
  • play_arrow

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Читај повеќе

Дали е сѐ дозволено во љубовта и војната?

Читај повеќе

10 причини зошто козјото млеко е добро за здравјето

Читај повеќе

Детектори за лаги - три хороскопски знаци од кои ништо не можете да скриете

Читај повеќе
  • play_arrow

Љетив на кров – BMW издание

Читај повеќе

Колку е ладната вода лоша за дигестивниот систем?

Читај повеќе

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе