Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Некои апликации за размена на пораки споделуваат повеќе кориснички податоци кога тоа ќе биде побарано од нив.

Корисниците на телефони обично имаат голем број платформи за социјално вмрежување на кои се активни на дневна основа. Меѓу нив има специјални апликации кои се наменети само за пораки.

Иако овие чет апликации понекогаш може да содржат чувствителни информации што корисникот сака да ги задржи за себе, „протечен“ документ открива дека двете главни апликации за разговор - WhatsApp и iMessage - споделуваат големи количини на податоци со ФБИ.

Веста доаѓа од документ што „протече“ од ФБИ (Федерално биро за истраги), кое ја претставува разузнавачката и безбедносната владина служба во САД. Документот откри дека WhatsApp на Facebook и iMessage на Apple ѝ даваат на агенцијата најголем број информации. ФБИ исто така може легално да извлече информации од која било апликација за пораки.

Според документот, WhatsApp, iMessage и Line понудиле „ограничена“ содржина на пораки врз основа на барање од ФБИ.

Додека овие платформи доброволно понудиле „некои“ податоци, апликациите како што се Signal, Telegram, Threema, Viber, WeChat и Wickr не откриле никаква содржина од пораките.

Се разбира, споделените информации можеби не се безопасни. ФБИ може да добие информации од адресарот и на „метата“ и на нејзините контакти, доколку има налог за пребарување.

Ситуацијата е покомплицирана за корисниците на iMessage. Ако корисниците на iMessage направат резервна копија на нивните пораки и разговори на iCloud, ФБИ има пристап до вистинската содржина на пораката, бидејќи од Apple се бара да го предаде iCloud клучот за енкрипција доколку има налог.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Софтвер

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Read more

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Read more

Шест знаци дека некој ви го шпионира компјутерот

Read more

TikTok во САД воведува нови опции за помлади од 18 помалку да го користат

Read more
 

Гик

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Читај повеќе
  • filter

Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Читај повеќе

Пет планети ќе парадираат на небото неделава: Редок феномен ќе биде видлив од Земјата

Читај повеќе
  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе