Четири билки кои секоја градина треба да ги има

Градинарството бара многу планирање, а растенијата се менуваат според годишните времиња. А ако, покрај градинарството, сакате да користите и одредени растенија како зачини, почнете да ги одгледувате овие четири лековити билки. Лесни се за одржување, не бараат многу простор и го збогатуваат секој простор.

Овие 4 билки можете да ги одгледувата и во малата градина која ја имате на вашиот балкон или тераса. Не мора да живее во кужа со двор за да можете да ги засадите.

Темјан

Темјанот е основен зачин во медитеранската, карипската, централноамериканската и другите кујни. Расте во различни региони и напредува во сончеви и помалку влажни услови.

Богат е со тимол и други есенцијални масла и соединенија кои го поддржуваат имунитетот, па затоа може да заштити од вирусни инфекции.

Етеричните масла во темјанот помагаат и во ублажување на кашлицата и го олеснуваат дишењето.

Оригано

Ориганото потекнува од европскиот континент, а овој миризлив член на семејството нане добро расте во различни климатски услови, што го прави совршен додаток на секоја градина.

Карвакролот, лимоненот и другите антиоксидантни соединенија, кои му даваат на ориганото специфичен вкус и мирис, исто така штитат од вируси, бактерии и други патогени.

Маточина

Маточината е уште едно растение кое потекнува од европскиот континент, а кое лесно се одгледува во градината.

Традиционално се користи за лекување на стрес и несоница, а истражувањата покажуваат дека може да влијае и на јачината на имунитетот.

Богата е со различни фитохемикалии кои имаат антивирусно, антибактериско и антиинфламаторно дејство.

Рузмарин

Рузмаринот е еден од најмоќните адитиви на секоја тревна градина, а оваа ароматична зимзелена грмушка се користи илјадници години и во готвењето и во медицината.

Потекнува од Медитеранот, но е релативно издржлив во ладна клима и добро напредува во различни региони.

Богат е со рузмаринска киселина, карносол, карнозинска киселина и други антиоксидантни соединенија кои го намалуваат воспалението, го поддржуваат имунолошкиот систем и штитат од вируси, бактерии и други патогени.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Живот

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Read more

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Read more

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Read more

На кои плажи во Грција е најтопло морето?

Read more
 

Магазин

Зошто е добро бебето да спие со мајката?

Читај повеќе

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаат најтесните куќи во светот?

Читај повеќе

Кога е време да побарате помош од психотерапевт?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Читај повеќе

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Читај повеќе

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Читај повеќе

Кои се највалканите места што ги допираме секој ден?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои без проблем забиваат нож в грб

Читај повеќе