Четири етерични масла кои можат да ви помогнат со сезонските алергии

Многумина се обидуваат да ги смират симптомите на сезонските алергии со помош на етерични масла, кои се добиваат со дестилација од разни билки, а можат да се вдишуваат или да се стават директно на кожата. Овој процес се нарекува ароматерапија.

Иако етеричните масла можат да се купат без рецепт, важно е да се консултирате со лекар, бидејќи квалитетот се разликува од производ до производ, а некои масла може да ги влошат симптомите. Доколку имате сезонска алергија, ова се неколку масла за кои може да се консултирате со вашиот лекар.

Лимоново масло
Назалните спрејови кои содржат етерично масло од лимон може да го намалат воспалението на синусите. Но, треба да внимавате на тоа дека сите лимонови масла се фотосензибилни, што значи дека доколку го нанесете под носот и излезете на сончева светлина, ќе дојде до лупење на кожата.

Масло од мента
Може да ја смири кашлицата поврзана со сезонските алергии и се користи и во народната медицина за разни здравствени тегоби, вклучувајќи ги проблемите со желудникот и респираторните органи.

Масло од еукалиптус
Особено успешно против кашлица и воспаленија на грлото, посебно кога се користи во мешавина со мента, оригано и рузмарин.

Противвоспалителни масла
Една од главните причини поради кои се верува дека етеричните масла помагаат кај алергиите се нивните противвоспалителни својства. Лавандата исто така може да ја намали анксиозноста. Темјанот лечи бронхитис и воспаление на синусите, а помага и кај тегоби со варењето.

Никогаш немојте да ги пиете етеричните масла. Најпрво проверете дали се разредени до концентрацијата која е потребна.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе