Четири грешки кои ги правите кога користите смартфон

Најверојатно мобилниот телефон ви стои покрај креветот за да биде поблиску до вас кога ќе ви заѕвони алармот. Оваа лоша навика ви прави повеќе штета отколку корист.

Ова се некои од најчестите грешки што ги правите кога користите мобилен телефон.

Го оставате блиску до вашиот кревет

Мобилниот телефон во основа е електромагнетен приемник. Иако не е докажано, истражувањата и понатаму покажуваат дека електромагнетните бранови можат да влијаат на вашиот мозок.

Во најмала рака, можат да ве разбудат известувањата кои пристигнуваат постојано. Доколку не сакате целосно да го исклучите телефонот, ставете го на авионски режим.

Премногу сте изложени на сина светлина

Светлината на екранот на вашиот смартфон го потиснува мелатонинот, хормонот кој го регулира циклусот на спиење, што е уште една причина зошто не треба да го држите телефонот во близина додека спиете.

Сината светлина исто така предизвикува проблеми со очите и видот.

Контакт со кожата

Постојат неколку студии кои ја докажуваат врската помеѓу употребата на мобилниот телефон и ракот на кожа. Имено, сигналот на пренос изнесува околу 900 MHz, поради што вашиот телефон се загрева. Вашата кожа ја апсорбира топлината секогаш кога го држите мобилниот во близина на телото.

Користете слушалки додека разговарате за да не го допирате мобилниот.

Гледање во екранот е причина за лошото држење на телото

Честата употреба на смартфонот доведува до tenosynovitis(повреда на палецот).

Освен тоа, доведува до појава на состојбата наречена „текстуален врат“. Како што сугерира само име, кога ќе го наведнете вратот нанапред за да гледате во екранот, стресот на ‘рбетниот стол постепено се зголемува.

Ова предизвикува болка во вратот и неправилно држење на телото. Држете го телефонот пред очите, држејќи го вратот што е можно повеќе исправен.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Мобилни

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Read more

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Read more

Sony ја претстави новата Xperia 5 II

Read more

Нови детали за смартфонот OnePlus 8T

Read more

Гик

  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе