Четири грешки кои го намалуваат животниот век на лаптопите

Внимателно одржувајте го лаптопот за да го продолжите неговиот рок на траење.

 

Избегнувајте прегрејување на процесорот

Високите температури се смртни непријатели на вашиот лаптоп. Ако дозволите да се прегрее, ќе ги загрозите чувствителните компнонетни како што се процесорот, вентилаторот и батеријата. Не оставајте го на меки површини затоа што на таков начин се блокира одводот за воздух, па се отежнува ладењето.

Не ја празнете батеријата до крај

Батериите на преносните компјутери не се вечни, после неколку години нивниот капацитет ослабнува. Најдобро е батеријата да ја испразните до 40% а да ја полните до 80%.

Внимавајте на струјниот напон

Лаптопите се чувствителни на наглите промени на напон. Повеќето имаат некаква заштита, но најдобро е да се користи преднапонска заштита.

Внимавајте со што го чистите

Не користете мокра крпа или било какви средства за чистење. Најдобро е да се употреби сува крпа, без никакви течности.

реклама

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Може ќебапи, не може цигари: Кои производи може да ги купувате со картичката Купувам домашно?

Read more

Спасовски: Домашна платежна картичка и за пензионери и неактивни баратели на работа

Read more

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хардвер

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе