Четири митови за слабеење кои го саботираат губењето килограми

М.С.
/ 05.04.2021 / 20:29

Не постои универзална диета која може да ви гарантира дека ќе ослабете без да имате јојо ефект.

Строгите правила ги демотивираат луѓето да се придржуваат кон здравите навики, па тие за кратко време се откажуваат од диетата.

Кои се најчестите митови за слабеење во кои верувате?

Не треба да вечерате

Овој мит е најлош и не треба да го почитувате. Секој човек има различно темпо на живот, па затоа најправилно е да вечерате доколку ви се јаде, но да јадете здрава храна како салата или туна.

Јаглехидратите се лоши

Исхраната која не содржи јаглехидрати е штетна за организмот. Мозокот троши 130 г јаглехидрати кои се неопходни и за вежбање. Бирајте ги паметно, но не ги избегнувајте.

Треба да јадете помалку за да ослабете

Рестрикцијата на калории може да предизвика спротивен ефект: вашето тело почнува да станува убедено дека треба да складира резерви на масти доколку е несигурно колку често добива храна.  Наместо ова, фокусирајте се на подготовка на паметни и здрави оброци кои ќе ги консумирате пет пати дневно, а кои ќе го одржуваат вашиот метаболизам во движење. Јадете правилно, наместо да јадете помалку.

Кардиото е најдобар начин за слабеење

За повеќето луѓе, ако ги насочите да вежбаат и ако им кажете да изгубат тежина, ќе се упатат кон лентата за трчање или други справи за кардио вежби. Ова можеби е најбрз метод доколку сакате да се испотите, но најефективниот, долгорочен начин за согорување масти, е вежбањето со висок интензитет. Не дека трчањето не е одличен начин за вежбање, посебно што може да го правите каде и да сте, но најдобрите резултати доаѓаат доколку го комбинирате со други активности.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Фит

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Read more

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Read more

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Read more

Интензивни вежби за секси и затегнат задник

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Урнебесна нова игра: Кој губи - пие на екс

Читај повеќе

Немирното куче на Бајден повторно ќе ја напушти Белата куќа

Читај повеќе

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

8 навики за нега на кожа кои ве прават постари

Читај повеќе

Трите хороскопски знаци со најголема интелигенција

Читај повеќе

На кои луѓе не им се препорачува да пијат кафе?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе